...

Ile paneli fotowoltaicznych dla domu?

Kategoria: Blog

Instalacja fotowoltaiczna jest rozwiązaniem, na które decyduje się coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych. Choć początkowo taka inwestycja może wydawać się kosztowna, to dzięki dofinansowaniom i dotacjom staje się możliwa. I co najważniejsze – po kilku latach się zwraca. Trzeba tylko wiedzieć, ile paneli fotowoltaicznych na dom jednorodzinny zainstalować, aby było to opłacalne.

  • Instalacja fotowoltaiczna dla domu jednorodzinnego
  • Ile ogniw fotowoltaicznych na dom?
  • Koszt fotowoltaiki na dom jednorodzinny

 

Instalacja fotowoltaiczna dla domu jednorodzinnego

Fotowoltaika w domu ma na celu zmniejszenie kosztów energii elektrycznej, poprzez pozyskiwanie prądu z solarów. Uproszczając, jest to źródło darmowej oraz ekologicznej energii elektrycznej, która może zasilać dom jednorodzinny.

Niestety, wciąż istnieje przekonanie, że w Polsce panele słoneczne, ze względu na warunki pogodowe, są nieopłacalne. Chcielibyśmy zerwać z tym mitem – wystarczy odpowiedni projekt, uwzględniający położenie budynku, aby taka inwestycja zwróciła się już po kilku latach. Oprócz tego ważne jest, aby panele fotowoltaiczne zostały dobrane w odniesieniu nie tylko do możliwości, ale także i potrzeb właścicieli domów. Co to oznacza? Już wyjaśniamy.

 

Ile ogniw fotowoltaicznych na dom?

Na początku mamy złą i dobrą wiadomość. Zła jest taka, że nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile ogniw fotowoltaicznych na dom, ponieważ zależy to od zbyt wielu czynników, które należy uwzględnić. Natomiast dobra wiadomość jest taka, że oferujemy bezpłatne konsultacje – możesz się do nas zgłosić, a my podpowiemy, co będzie najkorzystniejsze. Za chwilę opowiemy też, jak pracujemy.

Jeśli interesowałeś się już fotowoltaiką, to może słyszałeś stwierdzenie, że ilość paneli słonecznych zależy od wielkości domu (co często idzie w parze z opinią, że dla niewielkich gospodarstw nie opłaca się ich montować). Jest to przekonanie błędne. Najważniejszym czynnikiem w tym przypadku jest wysokość rachunków za prąd w skali roku. Na tej podstawie szacuje się, ile ogniw należy zamontować, aby uzyskać przybliżoną wartość.

Jeśli paneli będzie zbyt dużo, a Ty nie będziesz mieć możliwości magazynowania prądu lub sprzedawania go lokalnym dostawcom, stracisz tę energię. Zbyt mała ilość ogniw może nie zaspokoić Twoich potrzeb, a co za tym idzie, oszczędność na rachunkach będzie znikoma.

Dlatego, zanim przygotujemy projekt instalacji fotowoltaicznej, przeprowadzimy audyt potrzeb. Dopiero wtedy sprawdzimy możliwości techniczne oraz indywidualnie dobierzemy najkorzystniejszy system. A jaki będzie tego koszt?

 

Koszt fotowoltaiki na dom jednorodzinny

Tutaj znów nie możemy odpowiedzieć wprost, jaki będzie koszt fotowoltaiki na dom jednorodzinny, ponieważ wszystko zależy od wielkości instalacji, ilości paneli słonecznych. W przybliżeniu możemy stwierdzić, że najczęściej jest to od 20 tys. zł do 50 tys. zł. Można jednak tę cenę obniżyć dzięki dofinansowaniom. Od lipca 2019 roku działa program „Mój prąd”, zakładający bezzwrotne dofinansowanie fotowoltaiki, które może pokryć do 50% kosztów zakupu i montażu instalacji PV. Oprócz tego funkcjonuje program „Czyste Powietrze”, są także gminne programy dotacji.

Ponadto możesz skorzystać z ulgi termoizolacyjnej, w ramach której istnieje możliwość odliczenia kosztów instalacji od podatku dochodowego.

Jeśli jesteś zdecydowany na to rozwiązanie, pomożemy Ci w uzyskaniu takiej dotacji, dzięki czemu zmniejszysz koszt inwestycji, a co za tym idzie, szybciej się ona zwróci.