Czy fotowoltaika na działce rekreacyjnej jest opłacalna?
Kategoria: Blog
Chcesz założyć panele fotowoltaiczne na działce, ale nie wiesz, czy będzie to opłacalna inwestycja? Jakie korzyści mogą płynąć z tego rozwiązania? Podpowiemy Ci, kiedy warto rozważyć instalację fotowoltaiki na działce i w jakim miejscu najlepiej zamontować panele słoneczne, aby zmaksymalizować pobór energii.
Kiedy warto zamontować fotowoltaikę na działce?
Warto rozważyć montaż fotowoltaiki na działce rekreacyjnej, jeśli jest ona często użytkowana przez właścicieli. Zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim, panele słoneczne mogą wyprodukować dużo energii. Instalacja systemu solarnego wydaje się opłacalna również wtedy, gdy na działce korzysta się z urządzeń elektrycznych, takich jak lodówka, oświetlenie czy pompa wodna. Instalacja fotowoltaiki jest korzystna szczególnie na terenach oddalonych od sieci energetycznej, gdzie podłączenie do prądu wiąże się z wysokimi wydatkami lub jest trudne technicznie.
Jakie zalety ma fotowoltaika na działce rekreacyjnej?
Instalacja fotowoltaiczna na działce rekreacyjnej pozwala przede wszystkim na obniżenie rachunków za energię i zwiększenie niezależności energetycznej. Korzyści finansowe są odczuwalne zwłaszcza przy długotrwałym użytkowaniu paneli solarnych. Systemy fotowoltaiczne mają bowiem długą żywotność, często sięgającą 25-30 lat, a ich koszt utrzymania jest stosunkowo niski. Warto też podkreślić, że takie instalacje są ekologiczne, gdyż zmniejszają emisję CO2 i przyczyniają się do ochrony środowiska. Wykorzystanie własnej energii może również poprawić komfort korzystania z działki rekreacyjnej, umożliwiając zasilanie urządzeń nawet w miejscach oddalonych od głównych źródeł prądu.
Gdzie na działce można zainstalować panele fotowoltaiczne?
Systemy fotowoltaiczne na działce można zamontować na dachu altany, domku letniskowego czy też garażu. Alternatywną opcją jest instalacja paneli na konstrukcjach naziemnych, które można ustawić w najbardziej nasłonecznionych miejscach. Pozwala to optymalnie wykorzystywać energię słoneczną. Należy pamiętać, aby unikać umieszczania fotowoltaiki w zacienionych miejscach, ponieważ może to obniżać wydajność systemu. Wybór nowoczesnych rozwiązań, takich jak np. panele bifacjalne (czyli dwustronne), często dodatkowo zwiększa efektywność pozyskiwania energii, wykorzystując odbite światło. Takie systemy znakomicie sprawdzają się przy trudnych warunkach.
Czy instalacja fotowoltaiki na działce ROD jest możliwa?
Instalacja fotowoltaiki na działce ROD jest jak najbardziej możliwa, jednak wymaga spełnienia pewnych formalności, w tym uzyskania zgody zarządu. Wprawdzie przepisy regulujące korzystanie z tego typu gruntów nie zabraniają montażu paneli, jednak instalacja powinna być zgodna z regulaminem i nie naruszać estetyki ogrodu ani też nie przeszkadzać innym użytkownikom. Istnieje możliwość uzyskania dofinansowania na fotowoltaikę, która ma zostać zamontowana na działce ROD. Warto jednak pamiętać, że minimalna moc takiej instalacji musi wynosić co najmniej 2 kW, aby kwalifikować się do programów takich jak Mój Prąd.
Założenie fotowoltaiki na działce rekreacyjnej może być w naszej ocenie dobrym rozwiązaniem, ponieważ pozwala na wykorzystywanie naturalnego źródła energii niezależnego od sieci energetycznej. Wiosną i latem wiele osób lubi spędzać czas na świeżym powietrzu, dlatego montaż paneli słonecznych wydaje się opcją wartą rozważenia. Szukasz fachowego doradztwa w zakresie wyboru systemów solarnych? Skontaktuj się z nami poprzez formularz, a chętnie Ci pomożemy.