...

Czy fotowoltaika na gruncie jest gorsza od instalacji na dachu? Poznaj korzyści z posiadania konstrukcji gruntowej

Kategoria: Blog

Szukasz oszczędności? Kuszą Cię hasła mniejszych rachunków za prąd dzięki fotowoltaice? Zastanawiasz się nad rozmieszczeniem paneli fotowoltaicznych, ale nie wiesz, czy konstrukcja gruntowa fotowoltaika jest odpowiednia dla Twojego domu? Sprawdź, kiedy fotowoltaika na gruncie jest dobrym rozwiązaniem i jakie niesie ze sobą korzyści.

Kiedy fotowoltaika na gruncie jest dobrym rozwiązaniem?

Konstrukcja gruntowa pod panele fotowoltaiczne posiada zalety i ograniczenia. Stanowi idealne rozwiązanie dla osób niemogących skorzystać z mocowań instalacji solarnej na dachu budynku.  Dzieje się tak w sytuacji, kiedy konstrukcja dachu i jego charakterystyka to uniemożliwia. Przykładem może być tutaj skierowanie dachu na nieodpowiednią stronę, brak odpowiedniego stopnia nachylenia lub ogólne niewielkie rozmiary dachu. Ograniczeniem jest również brak miejsca na umiejscowienie paneli.

Konstrukcja gruntowa fotowoltaiki wymaga zastosowania dodatkowego stelażu, aczkolwiek inwestycja ta daje spektrum możliwości, np. w postaci wykorzystania większej i wydajniejszej platformy, co w przyszłości pozwoli wygenerować jeszcze większe oszczędności w aspekcie rachunków za prąd. Czynnik ten sprawia, że umiejscowienie instalacji na gruncie jest alternatywą godną rozważenia niezależnie od rodzaju posiadanego dachu.

Mimo iż jest to rozwiązanie nieco droższe, koszty szybko się zwrócą. Można także skorzystać z dopłat do instalacji. Przykładem jest tutaj „Dotacja Mój Prąd”. Z kolei przedsiębiorstwa mogą skorzystać z programu „50 kW na start”. W ten sposób fotowoltaika jest bliższa przeciętnemu człowiekowi ze średnią zasobnością portfela.

Korzyści wynikające z posiadania konstrukcji fotowoltaicznej na gruncie

Oszczędności finansowe to nie wszystko. Dużym atutem jest tutaj łatwość konserwacji i czyszczenia paneli. Posiadając je nisko, wszelkie zabiegi będą prostsze do wykonania. Warto zadbać o regularny serwis fotowoltaiki.

Liczne korzyści wynikające z konstrukcji gruntowej fotowoltaiki odczują osoby posiadające do dyspozycji rozległy, niezagospodarowany teren. Daje to możliwość stworzenia farmy solarnej. Aspekt ten warto przemyśleć, ponieważ pozwala na samowystarczalność energetyczną, zasilającą całe gospodarstwo.

Aby w jeszcze większym stopniu odczuć oszczędności finansowe, panele warto montować razem z pompą ciepła. Finansowo zyskają również posiadacze samochodów elektrycznych. Fotowoltaika z pewnością obniży koszty ich ładowania, decydując się na własną stację.

Naziemna instalacja to także optymalizacja ustawień modułów. Fotowoltaika na gruncie, o ile zostanie zamontowana pod odpowiednim kątem w miejscu o dobrym nasłonecznieniu, będzie bardziej opłacalna niż umiejscowienie paneli na zacienionym lub płaskim dachu.

W dobie rozwiniętej technologii brak możliwości zmontowania instalacji na dachu nie jest już problemem. Liczne atuty konstrukcji fotowoltaiki na gruncie bez wątpienia pozwolą cieszyć się niższymi rachunkami za prąd każdemu.

Na co zwrócić uwagę planując konstrukcję fotowoltaiki na gruncie?

Aby instalacja paneli solarnych była opłacalna i spełniała oczekiwania, należy uwzględnić kilka aspektów:

  •       wybór terenu – najlepiej po słonecznej stronie;
  •       stopień zacienienia – instalacja powinna stać z dala od budynków lub drzew;
  •       rodzaj podłoża – stelaż pod moduły generuje konieczność wyboru stabilnego gruntu;
  •       odległość od sieci napięcia;
  •       potencjalne utrudnienia techniczne.

Charakterystyka montażu konstrukcji gruntowej pod panele fotowoltaiczne

Fotowoltaika na gruncie różni się od instalacji na dachu koniecznością zainstalowania stelażu. Jego odpowiednie wykonanie zapewni odporność na wszelkie czynniki pogodowe oraz korozję.

Ostateczne koszty zamontowania paneli zależą od metody przytwierdzenia rusztowania do ziemi, przy czym finalna cena dostosowywana jest indywidualnie do charakterystyki zlecenia. Dla ułatwienia można skorzystać z kalkulatora fotowoltaicznego. Warto jednak mieć na uwadze, że różnice cenowe między instalacją na dachu, a konstrukcji fotowoltaiki na gruncie nie są diametralne.

Mając na uwadze powyższe aspekty, instalacja fotowoltaiki na gruncie nie jest złym pomysłem. Mimo iż koszt może być większy ze względu na konieczność zamontowania stelażu, to jednak ten typ montażu niesie ze sobą liczne korzyści. Łatwość późniejszej konserwacji, a także pewne oszczędności na rachunkach za prąd sprawiają, że pomysł konstrukcji gruntowej jest godny rozważenia.

Silesia Solar