...

Polski rząd bardzo wspiera rozwój energetyki słonecznej w kraju, zwłaszcza poprzez programy dofinansowujące instalację paneli. Program Czyste Powietrze ma na celu poprawę jakości powietrza i ochronę zdrowia publicznego. Obejmuje on szereg zachęt dla przedsiębiorstw i osób fizycznych do instalowania paneli fotowoltaicznych, które wytwarzają energię elektryczną ze światła słonecznego.

Uzasadnieniem dla tych dotacji jest to, że fotowoltaika może pomóc w zmniejszeniu zanieczyszczenia powietrza, które negatywnie wpływa na zdrowie i bezpieczeństwo planety. W wyniku dotacji do ogniw fotowoltaicznych, energia słoneczna jest jednym z najszybciej rozwijających się źródeł energii odnawialnej na świecie.

ikona zegar Szybka instalacja
ikona portfel Oszczędzności
ikona wykres Wydajność
ikona dłoń Ekologiczne rozwiązanie
Bezproblemowa, szybka instalacja
Tanie w inwestycji i eksploatacji
Duża wydajność systemu wynikająca z dużej powierzchni ogrzewania, równomierna temperatura w pomieszczeniu
Brak emisji CO2 związanej z ogrzewaniem budynku

Czym jest dofinansowanie na fotowoltaikę?

Panele słoneczne dofinansowanie to zachęta rządowa, która pozwala właścicielom domów lub firm na zainstalowanie paneli słonecznych z niewielkimi kosztami wstępnymi. Program Czyste Powietrze, został uruchomiony w 2018 r. Jego misją jest zwalczanie zanieczyszczeń spowodowanych przez przestarzałe kotły, emitujące niebotyczne ilości zanieczyszczeń, na paliwa stałe. W ciągu 10 lat realizacji programu, rząd zamierza przeznaczyć 103 mld PLN. Postępy poczynione w tym czasie mogą mieć decydujące znaczenie dla czystego powietrza i zdrowszych przyszłych pokoleń. Celem dotacji jest uczynienie energii słonecznej bardziej przystępną i dostępną dla konsumentów i firm.

 

Jak zakwalifikować się do otrzymania dotacji na panele fotowoltaiczne?

Dofinansowanie do paneli fotowoltaicznych Śląsk oferowane jest właścicielom oraz współwłaścicielom jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą lub budynków mieszkalnych.

Jak działa dofinansowanie paneli fotowoltaicznych?

Podstawowe dofinansowanie panele fotowoltaiczne
Dla osób, których przychody nie przekraczają 100 tys. PLN I - 25 000 - 30 000 PLN, w zależności, czy przedsięwzięcie obejmuje lub nie mikroinstalację fotowoltaiczną. II - 20 000 - 25 000 PLN, w zależności, czy przedsięwzięcie obejmuje lub nie mikroinstalację fotowoltaiczną. III - 10 000 PLN.
Podwyższone dofinansowanie fotowoltaika
Dla osób, których miesięczny dochód na jednego członka rodziny nie przekracza 1564 PLN w gospodarstwie wieloosobowym, lub 2189 w gosp. jednoosobowym. I - 32 000 do 37 000 PLN, w zależności, czy przedsięwzięcie obejmuje lub nie mikroinstalację fotowoltaiczną. II - 15 000 lub 25 000 PLN dla dotacji z prefinansowaniem.
Najwyższy poziom dofinansowania paneli fotowoltaicznych
Dla osób, których miesięczny dochód na jednego członka rodziny nie przekracza 900 PLN w gospodarstwie wieloosobowym, oraz 1260 w gospodarstwie jednoosobowym. I - 60 000 do 69 000 PLN w zależności, czy przedsięwzięcie obejmuje lub nie mikroinstalację fotowoltaiczną. II - 30 000 PLN lub 40 000 PLN dla dotacji z prefinansowaniem.

Kto i dlaczego udziela dofinansowanie na panele słoneczne?

Obecnie cały świat odpowiedzialny jest za zanieczyszczenie środowiska. Polska podejmuje duże kroki w walce z zanieczyszczeniem dzięki wielu programom rządowym, pomagającym przejść na odnawialne źródła energii. Program Czyste Powietrze ma za zadanie zachęcić polaków do skorzystania z pomocy finansowej. Od 2023 roku obywatele Polski mogą liczyć na wyższe i szybsze dotacje na wymianę pieców, ocieplanie budynków oraz instalację paneli fotowoltaicznych lub pomp ciepła. To śmiałe przedsięwzięcie jest tylko jedną z wielu zmian wprowadzonych przez Polskę – świadczy o jej zaangażowaniu w ochronę zdrowia naszej planety.

Dofinansowanie panele słoneczne niesie ze sobą wiele korzyści zarówno dla osób fizycznych, jak i przedsiębiorstw. Dzięki dotacji na panele słoneczne, wielu właścicieli domów zwraca się ku energii słonecznej. Energia słoneczna jest zrównoważonym i odnawialnym źródłem energii, które może pomóc w zmniejszeniu śladu węglowego.

panel-solarny-solar

Panele słoneczne mają również wiele innych korzyści. Wymagają niewielkiej konserwacji i mają długą żywotność. Ponadto są ciche i nie generują żadnych emisji. Program Czyste Powietrze zapewnia dotacje na panele fotowoltaiczne w celu zwalczania zmian klimatycznych i poprawy jakości powietrza. Jest to rozwiązanie korzystne zarówno dla środowiska i gospodarki.

budynki-mieszkalne

Dofinansowanie panele słoneczne
- jak złożyć wniosek?

Chcesz przyczynić się do zmniejszenia śladu węglowego i zanieczyszczenia środowiska? Złóż wniosek o dofinansowanie na solary w wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który obejmuje swoją działalnością teren, na którym znajduje się budynek mieszkalny. Aktualny formularz znajdziesz w serwisie gov.pl, lub na stronie internetowej WFOŚiGW. wypełnij go zgodnie z zamieszczoną instrukcją i ciesz się życiem wykorzystując zrównoważone źródło energii.