Fotowoltaika dla firm w 2023. Najnowsze zasady dotacji na fotowoltaikę dla firm
Kategoria: Blog
Dotacje do fotowoltaiki dla firm to interesujące rozwiązanie dla przedsiębiorstw, które chcą przejść na zieloną energię, ale nie mają na to wystarczających środków. Tak wysokie kwoty łączą się jednak z licznymi przepisami. Popularne programy często są również rozciągnięte w czasie, przez co zmiany zasad są nieuniknione. Przedstawiamy więc poniżej kilka najważniejszych kwestii, jeśli chodzi o dotację na fotowoltaikę w 2023.
- Fotowoltaika dla firm na zasadach net-billingu
- Fotowoltaika dla firm w ramach dotacji
- Fotowoltaika dla firm w 2023 jako pożyczka
Fotowoltaika dla firm na zasadach net-billingu
Jedną z najnowszych zasad, w kwestii rozliczania fotowoltaiki dla firm, jest wprowadzenie net-billingu. Oznacza to, że przedsiębiorstwo wytwarzające energię elektryczną, z wykorzystaniem paneli słonecznych stanie się prosumentem. W modelu net-billingu energia wytworzona przez fotowoltaikę dla firmy, zostaje przekazana do sieci energetycznej za odpowiednią opłatą.
Net-billing to zasada rozliczania fotowoltaiki dla firm, wprowadzona stosunkowo niedawno, bo w 2022 roku. Wejdzie ona w życie w pełni od 2024 roku, a w 2023 dla nowych prosumentów nadwyżki energii rozliczane są na podstawie średniego kosztu rynkowego z poprzedniego miesiąca. Warto jednak wiedzieć, że po okresie przejściowym, nadwyżki energii wyprodukowanej przez fotowoltaikę dla biznesu rozliczane będą według obowiązujących stawek godzinowych.
Fotowoltaika dla firm w ramach dotacji
Dobrą informacją dla wielu osób powinno być, że w 2023 roku możliwe jest uzyskanie dotacji bezzwrotnej. Jest to możliwe w ramach programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o nazwie Energia Plus. Dotacja na fotowoltaikę dla przedsiębiorców wynosi w tym przypadku do 50% kosztów kwalifikowanych.
Starając się o dotacje, warto pamiętać, że kandydat musi spełniać konkretne założenia określone przez NFOŚiGW. Przyszły beneficjent musi przede wszystkim finalnie zrealizować przedsięwzięcie wykorzystujące technologię ORC. Kandydat musi również zaciągnąć pożyczkę na co najmniej 35% kosztów kwalifikowanych. Warto wspomnieć, że partycypant, który działa w formule project finance, powinien być w stanie pokryć środki inwestycji z wkładu własnego na poziomie minimum 15%.
Fotowoltaika dla firm w 2023 jako pożyczka
Dla przedsiębiorców, którzy oczekują pomocy na nieco wyższym poziomie, dostępne jest dofinansowanie do fotowoltaiki dla firm w ramach pożyczki. Będąc bardziej popularną formą rozliczenia, nie trzeba się aż tak martwić terminami, jednak dobrze jest zapoznać się z informacjami o tym, kiedy przyjmowane są wnioski do programu Energia Plus, bo w ramach niego możliwe jest do uzyskania dofinansowanie na poziomie aż 85% kosztów kwalifikowanych. Nie można również zapominać, że pożyczki te różnią się między sobą oprocentowaniem.
Przy pożyczkach na warunkach rynkowych, obliczane jest ono na podstawie komunikatów Komisji Europejskiej. Przy pożyczce na fotowoltaikę dla firm na zasadach preferencyjnych oprocentowanie wynosi natomiast WIBOR 3M + 50 pb, ale nie może być poniższe niż 1,5% w skali roku.
Skupiając się więc na najnowszych zasadach dotacji na fotowoltaikę dla firm, warto pamiętać, że najnowsze rozliczenia realizowane będą na zasadach net-billingu. Dobrze również zdawać sobie z tego, że dofinansowanie można uzyskać zarówno w formie dotacji do fotowoltaiki, jak i pożyczki.