...

Jakie panele fotowoltaiczne wybrać?

Kategoria: Bez kategorii

Panele słoneczne dostarczają energię odnawialną, co pomaga chronić środowisko i zmniejsza rachunki za prąd. Ale nie wszystkie panele są takie same. Materiał, z którego wykonany jest panel, jakiego falownika słonecznego używa i jak jest on montowany, określa, jego wydajność. Przed zakupem paneli słonecznych warto zrobić rozeznanie odnośnie rodzaju, kosztów i ile energii wytwarzają. Aby mieć pewność, że otrzymasz produkt wysokiej jakości, który jest wytwarzany w sposób przyjazny dla środowiska, kupuj panele sprawdzonego od producenta. Sposób montażu paneli zależy od rodzaju dachu, kierunku, w którym jest zwrócony, oraz ilości światła słonecznego, jakie dostajesz w ciągu dnia.

Jakimi kryteriami kierować się przy wyborze panelu słonecznego?

Panele słoneczne składają się z wielu ogniw fotowoltaicznych (PV). Kiedy światło słoneczne dotyka powierzchni panelu, energia słoneczna jest pochłaniana przez te ogniwa. To powoduje, że komórki wzbudzają się i zaczynają wibrować, co generuje zieloną energię elektryczną. Proces ten znany jest jako efekt fotowoltaiczny.

 

Chcąc wybierać odpowiednie panele słoneczne, warto spędzić trochę czasu na analizie ich rodzai, zalet i wad oraz na własnych wydatkach za energię. Ilość energii elektrycznej, jaką może wytworzyć dany panel słoneczny, zależy od kilku czynników, w tym od materiału wykonania, nasłonecznienia, powierzchni, na której został zainstalowany. Dodatkowo warto upewnić się jakie gwarancje oferuje producent na swój sprzęt. Znalezienie najtańszych modeli może wiązać się z mniejszą ilością produkowanej energii, lub częstych potrzebach napraw. Większość paneli jest bardzo wytrzymała ale jeśli w Twoim obszarze występują silne wiatry lub duże warstwy śniegu, warto upewnić się, czy dane panele są zaprojektowane tak, by wytrzymały panujące warunki. Decydując się na inwestycję najwyższej jakości paneli, pamiętaj, że początkowo będą one miały wyższą cenę, a dopiero po czasie zauważysz ogromną różnicę w oszczędności. Korzystanie z energii słonecznej jest jak kupowanie samochodu: nie każdy potrzebuje Porsche. Jeśli chcesz zaoszczędzić, kupując tańsze panele słoneczne, Twój system może wytwarzać mniej energii elektrycznej przez cały okres użytkowania, zmniejszając ogólne oszczędności.

Wydajność paneli słonecznych

Mówiąc o wydajności, chodzi o stosunek procentowy energii słonecznej, która trafia na powierzchnię panelu, do energii elektrycznej generowanej przez moduł. Na przykład, jeśli panel słoneczny przechwyci połowę energii słonecznej, to sprawność konwersji modułu wyniesie 50%. W warunkach rzeczywistych wydajność konwencjonalnych paneli słonecznych waha się od około 15% do nieco ponad 21%. Im wyższa wydajność, tym otrzymamy więcej watów energii na metr kwadratowy panelu. Tak więc im wyższa wydajność, tym wymagany jest mniejszy panel słoneczny przy tej samej mocy elektrycznej, co również zajmuje mniej przestrzeni dachowej. Im wyższa wydajność, tym oczywiście panele są droższe. Jeśli zatem posiadasz małą przestrzeń na dachu lub potrzebujesz dużo energii, najlepszym wyborem są panele monokrystaliczne.

Główne trzy typy paneli słonecznych

Panele monokrystaliczne są wykonane z pojedynczego kryształu krzemu. Chociaż ogniwa monokrystaliczne są droższe, mają tendencję do dłuższej żywotności i mają wyższą wydajność. Ponieważ ogniwa składają się z pojedynczego kryształu, mają również wyższą moc wyjściową.

 

Panele polikrystaliczne wykonane ze stopionych fragmentów kryształu krzemu są bardziej przystępną opcją cenową. Mają one niższą wydajność i krótką żywotność. Oznacza to, że nie generują tak dużo energii elektrycznej ze słońca w porównaniu do paneli monokrystalicznych. Dzieje się tak, ponieważ elektrony mają mniejszą swobodę ruchu, ponieważ w każdej komórce znajduje się wiele kryształów. Są one natomiast przyjazne środowisku, gdyż wykorzystują odpady pochodzące z paneli monokrystalicznych.

 

Panele cienkowarstwowe są cienkie, elastyczne i mają niski profil. Ogniwa w panelach są około 350 razy cieńsze niż w panelach krystalicznych. Cienkowarstwowe panele słoneczne są wytwarzane z warstw materiałów półprzewodnikowych, takich jak krzem, tellurek kadumu i selenek miedziowo-indowo-galowy. Cienkowarstwowe panele słoneczne mają zwykle niższą wydajność i moc w porównaniu z panelami krystalicznymi. Przy sprawności sięgającej około 11 procent wymagają one dużo więcej miejsca na dachu, aby wytworzyć dużą ilość energii słonecznej. Mają również tendencję do szybszej degradacji w porównaniu z panelami krystalicznymi. Mimo to panele cienkowarstwowe nadal mają swoje miejsce w branży fotowoltaicznej. Są bardziej elastyczne, można je wykorzystywać do różnorodnych zastosowań jak na przykład na cienkich dachach, kamperach czy łodziach.

Wybór materiału

Monokrystaliczne panele najefektywniej przekształcają światło słoneczne w energię ze względu na ich budowę. Monokrystaliczne ogniwa wycinane są z pojedynczego, czystego kryształu krzemu. Im wyższa czystość krzemu tym panele mają wyższą efektywność. Z tego względu są one najdroższe. Jeśli jednak spojrzeć na długofalowe koszty, są one najbardziej wydajne i oszczędzają najwięcej pieniędzy. Z drugiej strony podczas ich produkcji, wytwarza się najwięcej odpadów, ze względu na użycie tylko pojedynczych kryształów. Chcąc być ekologicznym, panele polikrystaliczne są znacznie lepszą opcją dla środowiska.

 

Polikrystaliczne panele słoneczne wykorzystują fragmenty kryształów krzemu, które są razem stapiane, co czyni je najbardziej ekologicznymi opcjami paneli. Ze względu na swój skład są one znacznie bardziej przystępne cenowo, chociaż nie są tak wydajne i nie radzą sobie dobrze w wysokich temperaturach.

 

Panele cienkowarstwowe są najlepszym wyborem w budynkach o cienkich dachach, budynkach zabytkowych lub pojazdach kamperowych czy łodziach. Ich lekka i elastyczna konstrukcja pozwala na korzystanie z odnawialnego źródła energii, gdzie instalacja krystalicznych paneli nie jest możliwa. Cienkowarstwowe panele słoneczne są najbardziej przyjazną dla budżetu opcją, ale tylko początkowo. Szybciej ulegają degradacji, z biegiem lat wymagają więcej napraw. Panele cienkowarstwowe zwykle zajmują najwięcej miejsca i są mniej praktyczne w przypadku mniejszych domów. Mogą potrzebować nawet dwa razy więcej miejsca niż mono- lub polikrystaliczny panel słoneczny o tej samej mocy wyjściowej.

 

Wybierając panele słoneczne, należy się skupić na typie budynku, na którym mają być zainstalowane. W zależności czy mają być użyte w budynkach mieszkalnych, handlowych, przemysłowych czy na kamperach jedne z nich będą lepiej odpowiadać niż inne. Firma sprzedająca i montująca panele powinna wiedzieć, na jakim budynku chcesz je zainstalować, aby pomogła Ci znaleźć odpowiednią opcję.

Panele fotowoltaiczne jakiej mocy?

Przed zakupem paneli słonecznych określ swoje potrzeby w zakresie zużycia energii elektrycznej. Jeśli Twój budynek zużywa dużo energii i płacisz wysokie rachunki za prąd, początkowo droższy panel słoneczny, który generuje więcej energii, może pomóc Ci zaoszczędzić w dłuższej perspektywie. Jeśli Twój budynek ma duży dach, na którym możesz zainstalować polikrystaliczne panele słoneczne. Są znacznie tańsze od monokrystalicznych, jednak wymagają większej powierzchni, by wygenerować podobne ilości energii. W wypadku kiedy nie zużywasz dużo energii, masz cienki dach, lub chcesz wyposażyć swojego kampera w panele, doskonałą opcją są cienkowarstwowe panele słoneczne. Wszystko zależy od indywidualnego zużycia, budżety i miejsca na instalacje. Aby dobrze podjąć decyzję, warto przyjrzeć się rachunkom za cały rok, by mieć dokładny obraz zużycia energii. Dodatkowo warto poradzić się fachowców odnośnie wyboru paneli solarnych.

Jaki rodzaj panelu najlepiej pasuje do Twojego projektu?

Gdy wybierasz typ panelu słonecznego, który chcesz zastosować w swoim systemie, większość decyzji będzie sprowadzać się do specyfiki Twojej nieruchomości i sytuacji. Każdy z paneli monokrystalicznych, polikrystalicznych i cienkowarstwowych ma swoje zalety i wady, a rozwiązanie, na które powinieneś pójść, zależy od Twojej nieruchomości i celów związanych z projektem fotowoltaicznym.

 

Właściciele nieruchomości z dużą ilością miejsca na panele słoneczne mogą z góry zaoszczędzić pieniądze, instalując panele polikrystaliczne o niższej wydajności i niższych kosztach. Jeśli masz ograniczoną dostępną przestrzeń i chcesz zmaksymalizować oszczędności na rachunkach za energię elektryczną, możesz to zrobić, instalując wysokowydajne monokrystaliczne panele słoneczne.

 

Jeśli chodzi o panele cienkowarstwowe, najczęściej wybiera się ten typ panelu słonecznego, jeśli instalujesz go na dużym, komercyjnym dachu, który nie jest w stanie wytrzymać dodatkowego ciężaru tradycyjnego sprzętu słonecznego. Tego typu dachy mogą również pozwolić sobie na niższą wydajność paneli cienkowarstwowych, ponieważ mają większą powierzchnię, na której można je umieścić. Dodatkowo panele cienkowarstwowe mogą być czasami użytecznym rozwiązaniem dla przenośnych systemów słonecznych, takich jak pojazdy kempingowe lub łodzie.

Jak wybrać odpowiedniego dostawcę?

Dostawca paneli jest jednym z ważniejszych czynników instalacji solarnej. Jakiej firmy panele fotowoltaiczne wybrać? W poszukiwaniach powinieneś zapoznać się z doświadczeniem dostawcy, licencją, certyfikatami i reputacją na rynku. Dobry dostawca pomoże Ci wybrać odpowiedni typ paneli słonecznych pod konkretny budżet i projekt. Będzie skutecznym partnerem gotowym pomóc Ci przejść na energię słoneczną oraz zapewni Ci prawidłową instalację dającą gwarancję na lata korzystania z odnawialnego źródła energii. W poszukiwaniach i procesie instalacji nie bój się zadawać pytań. Eksperci z przyjemnością wyjaśnią wszelkie Twoje wątpliwości i niejasności.

Jaki typ paneli słonecznych jest najlepszy?

Wybór odpowiedniego panelu słonecznego jest zawsze zależny od miejsca, w którym ma być zainstalowany i budżetu. Na przykład na posiadłościach z mniejszymi dachami najlepiej sprawdzą się panele monokrystaliczne, gdyś są najmocniejsze i produkują najwięcej energii.

Budynki o większych dachach mogą pozwolić sobie na przystępniejsze cenowo panele polikrystaliczne, które potrzebują większej powierzchni do produkcji prądu. Cienkowarstwowe panele słoneczne natomiast rzadko są używane w budynkach mieszkalnych. Ich lekkość i elastyczność doskonale sprawdza się na budynkach z cienkimi dachami, budynkach zabytkowych, pojazdach kamperowych, czy łodziach.

 

Jeśli nadal nie masz pewności, jakiego typu paneli słonecznych użyć w swoim projekcie, zespół ekspertów z Silesiasolar z przyjemnością pomoże Ci dopasować najlepsze rozwiązanie.