...

Montaż paneli fotowoltaicznych

Kategoria: Blog

W związku z rosnącymi cenami energii elektrycznej, a także z tym, że Unia Europejska przygotowała dla mieszkańców Polski dopłaty związane z instalacją ekologicznych rozwiązań, coraz więcej właścicieli nieruchomości decyduje się na montaż wydajnego systemu fotowoltaicznego. Warto więc przed zakupem poznać zalety i wady paneli fotowoltaicznych, aby dokonać przemyślanego i udanego wyboru na stronie silesiasolar.pl.

Co wyróżnia panele fotowoltaiczne?

Słońce nazywane jest stabilnym oraz godnym zaufania źródłem energii. Jest to spowodowane tym, że w porównaniu np. do węgla i innych paliw nie trzeba nic spalać i transportować. Słońce dostarcza ogromne ilości darmowej i zdrowej dla środowiska energii. Badania naukowców wskazują na to, że paliw kopalnych starczy ludzkości na niespełna 50 następnych lat. Słońce będzie święciło jeszcze przez ogrom czasu. Panele wytwarzają czystą energię, nie uwalniają do atmosfery szkodliwych spalin, czego nie można powiedzieć o korzystaniu z oleju opałowego czy klasycznego węgla. Paliwa emitują wysoki poziom dwutlenku węgla, co jest powodem globalnego ocieplenia. Decydując się na montaż paneli słonecznych, bezapelacyjnie będziemy mieli wkład w czystość powietrza i zdrowie środowiska, robiąc to z myślą o następnych pokoleniach, czyli naszych dzieciach i wnukach. Zgodnie z ustaleniami Unii Europejskiej, w następnych latach aż 20% ogólnie produkowanej energii elektrycznej ma pochodzić właśnie z paneli fotowoltaicznych.

Zalety paneli słonecznych

Korzyści z paneli słonecznych jest zapewne dużo więcej niż wad tego typu rozwiązań. Jednakże ludzie uważają, że konieczność utrzymywania paneli fotowoltaicznych w należytym stanie jest bardzo trudne. Jest to błędne myślenie, ponieważ, konserwacja paneli nie jest bardzo wymagającą. Panele nie posiadają ruchomych części, które mogłyby się popsuć w związku z eksploatacją. Nie trzeba myśleć o oliwieniu ruchomych elementów, które mogłyby się popsuć. Tym samym nie będzie elementów wymagających wymiany lub naprawy. Modułowa budowa paneli fotowoltaicznych to równie wielki plus, ponieważ są one łatwe w montażu i demontażu. Samo czyszczenie paneli słonecznych, powinno odbywać się kilka razy w roku. Poprawi to wydajność systemu, ale też nie przysporzy problemów.

Panele fotowoltaiczne — po ilu latach się zwracają?

Panele słoneczne to gwarancja ciągłych oszczędności. W warunkach polskich tego typu inwestycja zwraca się nawet w 5-7 lat. Po tych kilku latach można cieszyć się darmową energią, a tym samym zaoszczędzonymi pieniędzmi. Europejscy ekonomiści zgodnie przyznają, że nie ma na ten moment pewniejszej i lepszej inwestycji aniżeli zakup i montaż paneli słonecznych. Montaż paneli to również wzrost wartości nieruchomości. Sprzedając swoją nieruchomość, można zawrzeć informację, o tym ile kosztowały panele i jaką oszczędność one zapewniają.

Wady paneli fotowoltaicznych

Niestety tego typu rozwiązania mają też swoje wady. Najczęściej wymienianą jest oczywiście to, że panele działają tylko w określonej pogodzie. Kiedy jest zbyt ciepło lub niebo jest pochmurne, sprawność instalacji spada. Pamiętajmy jednak, że na warunki pogodowe nie mamy wpływu. To samo dotyczy sytuacji, która może zajść w czasie okresu zimowego. Chodzi o przykrycie paneli zimą opadami śniegu. Śnieg ten należy usuwać, jeśli nie zsunie się samoczynnie.

Czy fotowoltaika się opłaca — wygodny kalkulator

Chcesz dowidzieć się, czy zakup paneli fotowoltaicznych się opłaca? Skorzystaj z wygodnego kalkulatora fotowoltaiki i sprawdź. Cyfry nie kłamią!