Z czego składa się zestaw fotowoltaiczny?
Kategoria: Blog
Pełna instalacja fotowoltaiczna to coś więcej niż same panele – to cały zestaw, który sprawia, że energia słoneczna trafia do naszych gniazdek. Te najważniejsze komponenty umożliwiają prawidłowe działanie systemu i pozwalają na potencjalne oszczędności dzięki wytwarzaniu prądu dla naszego domu lub firmy. Oto elementy, które składają się na zestaw fotowoltaiczny!
Panele słoneczne
Jest to najbardziej charakterystyczny element całej instalacji. Składają się głównie z krzemu, selenu lub germanu. Na pewno nie raz napotkałeś wielkie farmy fotowoltaiczne, ale coraz częściej można zobaczyć nawet niewielkie instalacje na budynkach mieszkalnych. Panele fotowoltaiczne mogą mieć różną moc, a ich odpowiednie dopasowanie do naszych potrzeb pozwala na lukratywne wykorzystywanie energii słonecznej. Powinny być odpowiednio ustawione, w niezacienionym miejscu, dzięki czemu mogą pobierać maksymalną energię i produkować jak najwięcej prądu.
Inwerter
Inwerter stanowi niezwykle istotny element całego zestawu fotowoltaicznego. To dzięki niemu możliwe jest przekształcenie prądu stałego, DC, generowanego przez panele, na prąd zmienny, AC, z którego możemy korzystać w naszym domu i firmie. Dzięki inwerterowi możliwa jest prawidłowa praca całego systemu. To on odpowiada za możliwość korzystania z powstałej energii.
Zabezpieczenia AC/DC
Jest to swego rodzaju bezpiecznik, który umożliwia przepływ energii bez niebezpiecznych awarii, uszkodzeń lub zbyt wysokiego napięcia prądu. Zabezpieczenia umożliwiają komfortowe korzystanie z całej instalacji bez obaw o możliwe uszkodzenia. Zapobiega się w ten sposób nie tylko zagrożeniom wobec użytkowników, ale także chronione są same panele fotowoltaiczne, przed uszkodzeniami spowodowanymi nieprawidłowym przepływem prądu. Bieżące serwisy fotowoltaiki są ważne, by stale kontrolować prawidłowe funkcjonowanie systemu.
Opcjonalne elementy zestawu fotowoltaicznego
Jednym z ciekawszych elementów całego zestawu fotowoltaicznego jest magazyn energii. Działa na zasadzie dużego powerbanku, który zbiera nadmiar wyprodukowanego prądu.Warto wspomnieć, że w ciągu roku ilość energii wytworzonej przez panele będzie się od siebie różnić. Dobrze jest zainwestować w taki magazyn, który umożliwi nam skorzystanie z wytworzonego prądu, kiedy za oknem jest nieco mniej słońca. To bardzo przydatny element zestawu, kiedy mamy do czynienia z instalacją działającą także w nocy. Potrzebujemy wówczas energii poza warunkami, w których osiągamy szczytowe ilości energii. Przechowywany prąd możemy też ewentualnie sprzedać. Praktycznym komponentem zestawu fotowoltaicznego są także pompy ciepła, które pozwalają na wykorzystanie powstałej energii do systemów grzewczych. Oznacza to, że możemy ogrzewać w ten sposób nasz dom i biuro, ale także schładzać je w trakcie ciepłych pór roku. Dodatkowym sposobem na wykorzystanie pompy ciepła jest także ogrzewanie wody. Takie kompleksowe zagospodarowanie powstającego prądu jest nie tylko oszczędne, ale także bardzo ekologiczne. Warto korzystać z energii słonecznej na wiele sposobów, by dodatkowo ograniczać koszty związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego lub firmy.
Fotowoltaika to coś więcej niż same panele słoneczne, to cały system. Jego odpowiedni montaż i serwisowanie sprawi, że posłuży długie lata. Skontaktuj się z nami i zainwestuj w fotowoltaikę, aby zmniejszyć koszty energii i zwiększyć swoją niezależność energetyczną!