...

Stacje ładowania pojazdów elektrycznych coraz popularniejsze

Stacje umożliwiające ładowanie samochodów stają się elementem architektury biurowców, osiedli oraz tradycyjnych stacji benzynowych. Rozwój niezbędnej do ładowania pojazdów infrastruktury stał się ważnym elementem działań Unii Europejskiej.

 

Pobieżny rzut okiem na mapę. W tej chwili w samej aglomeracji punktów z ładowarkami samochodowymi jest ok. 20. Dość, żeby zdążyć zatankować, ale bez porównania z tradycyjnymi dystrybutorami. To ma się zmienić i to nie do poznania.

 

Jednym z najważniejszych obszarów polityki Unii Europejskiej są działania na rzecz zrównoważonego i niskoemisyjnego systemu energetycznego. Podstawą tych działań jest rozporządzenie 2010/31/UE w sprawie ukazania energetyczności budynków. Wraz z rosnącymi potrzebami i wyzwaniami, w tym obszarze 30 maja 2018 roku Parlament Europejski i Rada wprowadziły w rozporządzeniu istotne zmiany. Na czym polegały i dlaczego przypominamy o nich akurat w tym roku?

wallbox_EV

Unia w służbie w ekologii

W preambule dyrektywy 2018/844/UE znajdują się postanowienia ustanawiające zobowiązania Unii do dalszej redukcji gazów cieplarnianych o co najmniej 40% do 2030 r. w porównaniu z 1990 r. oraz o zwiększeniu udziału energii ze źródeł odnawialnych w ogólnym zużyciu energii elektrycznej. Czy osiągnięcie ambitnego i mierzalnego celu jest możliwe oraz jak Unia zamierza go zrealizować?

Tak duża redukcja jest możliwa dzięki najnowszym technologiom oraz wprowadzeniu odpowiednich regulacji prawnych i środków ekonomicznych. Wielotorowe i zsynchronizowane działania mogą odnieść oczekiwane rezultaty. Podstawą są wymagania przyjęte dla budynków i infrastruktury miejskiej oraz rozwiązania mające na celu zmniejszenie emisji dwutlenku węgla. Jednym z nich jest rozwój infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych.

Rozwój infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych

Wedle unijnego rozporządzenia, rozwój i modernizacja infrastruktury powinny być wspierane przez odpowiednie wyposażenie parkingów oraz systemy powiadamiające o lokalizacji i dostępności punktów pobierania energii. Nowo powstające budynki powinny uwzględniać również przebieg przyszłych tras kablowych, pozwalających na rozwój infrastruktury w przyszłości. Dotyczy to pozwoleń na budowę wydawanych po 10 marca 2021 roku.
Pewne jest więc, że stacji do ładowania pojazdów będzie tylko przybywać i wkrótce staną się one dostępne niemal w każdym miejscu.

ładowanie-samochodu-elektrycznego

Ładowanie samochodu — jak i gdzie najlepiej to zrobić?

Obecnie istnieją trzy najpopularniejsze sposoby ładowania samochodu elektrycznego.

 

Poziom energii można uzupełnić w domowym gniazdku sieciowym, za pomocą przenośnej ładowarki lub w stacjonarnej stacji ładowania poza domem. Do ładowania można używać zarówno prądu stałego, jak i zmiennego. Możliwości jest więc dużo. W praktyce ładowanie jest determinowane przez takie czynniki jak czas pojedynczego ładowania, koszt energii oraz dostęp do wolnej ładowarki.

 

Elektryka najwygodniej jest naładować w czasie pracy lub po powrocie do domu, używając zwykłego gniazdka elektrycznego. Jest to czasochłonny sposób uzupełniania baterii, ale najbardziej ekonomiczny - szczególnie w przypadku posiadania taryfy nocnej lub instalacji fotowoltaicznej. Ponadto nie wymaga szczególnego planowania czy specjalnego wygospodarowania czasu w ciągu dnia lub podróży.

 

Szybszym sposobem ładowania pojazdu elektrycznego jest wykorzystania ładowarki na prąd zmienny 230 V lub 3x400 V. Czas takiego ładowania wynosi około 2-5 godzin. Ładowarki można używać także w warunkach domowych. Ładowarkę można też wykorzystać do ładowania innych urządzeń. Jej zakup jest większą inwestycją, ale zapewnia mobilność i czas.

 

Najszybszym sposobem ładowania samochodów jest stacja elektryczna. Stacje zlokalizowane są obecnie w podziemnych parkingach niektórych biurowców, a także jako osobne punkty na stacjach benzynowych. Skorzystanie ze stacji często oznacza konieczność specjalnej wyprawy do punktu, co może zniechęcać do zakupu samochodu elektrycznego. I nie jest tanie.

ładowarka-EV