...

Pompy ciepła to urządzenia, które odzyskują energię z otoczenia i przekazują ją do naszych systemów grzewczych. Opłacają się i są dobre dla środowiska.

Za pomocą pompy ciepła możemy ogrzać budynek a latem go schłodzić, przygotować ciepłą wodę użytkową a nawet podgrzać wodę w basenie. Szeroka gama rozwiązań pozwala na zastosowanie PC zarówno w nowych budynkach jak i tych w których planowana jest wymiana kotłowni. Atrakcyjne dofinansowanie z ogólnopolskiego programu Czyste Powietrze lub programów miejscowych pozwala znacznie obniżyć koszt instalacji pompy ciepła, a darmowa energia z fotowoltaiki umożliwia ogrzanie domu zupełnie za darmo.

ikona zabezpieczenia Darmowe ciepło
ikona karta Bezobsługowość
ikona portfel Dofinansowanie
ikona dłoń Ekologia
Swoją pompę możesz zasilić z energii produkowanej przez fotowoltaikę, więc ciepło możesz mieć praktycznie za darmo
Nawet kilkadziesiąt lat żywotności systemu
Atrakcyjne dofinansowania do użytku prywatnego i biznesowego
Ekologiczne rozwiązanie

Pompy ciepła są najbezpieczniejszym sposobem ogrzewania obiektu? Nie ma typowych dla ogrzewania innego typu zagrożeń, np. czadem lub wybuchem.

Twoja rodzina to doceni.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Rodzaje pomp ciepła

 

Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii (OZE) do ogrzewania pomieszczeń staje się coraz powszechniejszą praktyką podyktowaną czynnikami ekonomicznymi i ekologicznymi.

 

Pompy ciepła to urządzenia, które odzyskują energię z otoczenia i przekazują ją do naszych systemów grzewczych. Energię, która my musimy zasilić pompę ciepła, ta wykorzystuje do napędu sprężarki i pomp obiegowych. W zależności od zastosowanych technologii i warunków, w których będą pracować pompy ciepła, dzielimy je na:

  • pompę ciepła powietrze-woda
  • pompę ciepła woda-woda
  • pompę ciepła woda-powietrze

 

Dzisiejsza technologia pozwala wykorzystać wiele różnych odnawialnych źródeł do pozyskania energii, zasada działania pompy ciepła jest taka sama, decydujące jednak dla nas są czynniki ekonomiczne.

 

W naszych warunkach klimatycznych najszersze zastosowanie znalazły pompy ciepła typu:

  • powietrze - woda
  • woda - woda
Powietrze-woda

 

Pompa ciepła typu powietrze woda charakteryzuje się najmniejszymi kosztami inwestycyjnymi, w budownictwie energooszczędnym szczególnie w połączeniu z ogrzewaniem wielkopowierzchniowym (podłogowy) uzyskuje bardzo dobre parametry pracy, rzeczywiste osiągane roczne COP - współczynnik energii włożonej do odzyskanej  potrafi osiągnąć wartość 1:4 ,  w połączeniu z ogrzewaniem tradycyjnym za pomocą grzejników roczne COP nie powinno być niższe niż 1:3.

 

Pompy ciepła powietrze-woda mogą być również zastosowane w starszym budownictwie, jednak przed podjęciem decyzji o instalacji PC w miejsce kotła węglowego zaleca się przeprowadzenia audytu energetycznego budynku i obliczenie parametrów pracy PC

Woda-woda

 

Pompy ciepła typu woda-woda (gruntowe pompy ciepła) odzyskują energię zgromadzoną w gruncie, jako że gleba i woda mają większą pojemność cieplną niż powietrze, temperatura dolnego źródła jest stabilna w czasie całego okresu grzewczego, nie powinna spadać poniżej 0 st. Celsjusza, w związku z czym COP takiej pompy wyniesie przy ogrzewaniu budynku za pomocą grzejników 1:4, a przy ogrzewaniu podłogowym nawet 1:7.

 

Każda pompa ciepła, a w szególności typu powietrze-powietrze powinna być wyposażona w grzałkę elektryczną, która wspomaga, a następnie przejmie proces ogrzewania, gdy temperatura dolnego źródła (powietrza na zewnątrz) spadnie poniżej punktu biwalentnego PC (producenci pomp określają punkt biwalentny w kartach katalogowych urządzeń).

 

Na efektywność pracy pompy ciepła ma wpływ wiele czynników, COP jest tym wyższe im mniejsza jest różnica pomiędzy temperaturą dolnego źródła i górnego, należy zwrócić uwagę na docieplenie budynku, sposób wentylacji i wszystkie elementy które powodują stratę ciepła przez budynek.

 

Pompę ciepła wykorzystujemy również do przygotowania CWU, dlatego przy projektowaniu systemu istotna jest wiedza o zapotrzebowaniu CWU w ciągu roku przez mieszkańców budynku.

 

Istotnym czynnikiem przemawiającym za wykorzystaniem pomp ciepła do ogrzewania nowych budynków i starczych jednak o odpowiedniej charakterystyce energetycznej jest możliwość podłączenia pompy ciepła i fotowoltaiki, gdzie potrzebną do zasilania PC energię uzyskujemy z promieniowania słonecznego i jest dla nas ona prawie darmowa.

 

Żywotność fotowoltaiki i pompy ciepła jest przewidywana nawet na kilkadziesiąt lat, więc początkowe wysokie koszty inwestycyjne dzięki darmowej energii ze słońca zwracają się nawet kilkukrotnie w czasie eksploatacji systemu, zważywszy że obecnie można pozyskać atrakcyjne dofinansowanie na instalacje OZE w obiektach mieszkaniowych i biurowych.

Rzeczywiste parametry pracy PC monitorujemy na naszej instalacji testowej.

Pompa ciepła — ogrzewanie domu w sposób przyjazny dla środowiska

 

Chcesz ogrzewać swój dom w sposób przyjazny dla środowiska? Pomyśl o ogrzewaniu swojego domu za pomocą pompy ciepła. Jeśli zdecydujesz się ogrzewać swój dom za pomocą pompy ciepła, Twój dom stanie się ekologiczny — w końcu nie będziesz spalał szkodliwych dla środowiska paliw (takich jak olej opałowy, czy węgiel).

 

Pompa ciepła — jak działa?

 

Pompy ciepła są jednym z najbardziej wydajnych i przyjaznych dla środowiska sposobów wytwarzania lub oszczędzania energii. Ich działanie polega na pobieraniu ciepła z otoczenia, magazynowaniu go w izolowanym zbiorniku, a następnie uwalnianiu go, kiedy jest potrzebne. Urządzenie to działa na dwa sposoby — ogrzewa dom w zimie, ale także ochładza go w czasie upałów. Dlatego system ten może być używany zarówno jako system grzewczy podczas zimnych miesięcy, jak i jako system chłodzący podczas gorących dni. Pompa skutecznie ogrzewa także wodę w instalacji wodno-kanalizacyjnej.

 

Dlaczego warto zainwestować w pompy ciepła?

 

Poniżej przedstawiamy 4 powody, dla których warto zainwestować w instalację pompy ciepła:

 

  1. Pompy ciepła są bardziej wydajne niż tradycyjne systemy grzewcze — ich efektywność energetyczna jest dużo lepsza, ponieważ w porównaniu do tradycyjnych systemów grzewczych nie zużywają znacznie mniej energii do wytworzenia tej samej ilości ciepła.
  2. Koszty eksploatacji pompy ciepła są również niższe, zwłaszcza jeśli chodzi o koszty energii elektrycznej.
  3. Pompy ciepła mogą być stosowane zarówno w miesiącach letnich, jak i zimowych do chłodzenia lub ogrzewania domu. Posiadając pompę ciepła nie musisz inwestować więc w systemy klimatyzacyjne.
  4. Nowoczesne pompy ciepła pozwalają ustawiać temperaturę w domu z dowolnego miejsca za pomocą aplikacji w telefonie.