...

Woźniakowie z Bierunia: prąd, ogrzewanie i kuchnia ze słońca

Kategoria: Blog

Agnieszka i Krzysiek Woźniakowie jako pierwsi wprowadzili się na nowopowstające Osiedle Mikołaja w Bieruniu. Zdecydowali: tylko energia ze Słońca od SilesiaSolar.pl. Dzięki panelom fotowoltaicznym i pompie mają prąd, ogrzewanie i gotowanie, bez gazu w domu. Mają też spore oszczędności.

Decyzję o instalacji fotowoltaicznej i pompie ciepła od działającej w naszym powiecie firmy SilesiaSolar.pl podjęli jeszcze przed zakupem domu. Deweloper daje taką możliwość, a tu zadecydowały oszczędności.

- Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni, bo nasza instalacja produkowała nawet w trakcie zimnego i pochmurnego maja - mówi bierunianka Agnieszka Woźniak. Jak wyliczyli, w maju oddali do sieci 581 kWh, a pobrali na swoje potrzeby 360. - Instalacja w skali całego roku ma się bilansować. Ma wyprodukować akurat taką ilość prądu, która zaspokoi nasze potrzeby - tłumaczy mąż Krzysiek.

- Na starych śmieciach (blok przy ul. Oświęcimskiej w Bieruniu) płaciliśmy krocie za ogrzewanie, rachunki za prąd, gaz, do tego wszystkie te rzeczy, za które się płaci w bloku – fundusz remontowy, wynagrodzenie zarządcy, sprzątaczki, podgrzanie wody, konserwator, eksploatacja wspólna itd. Teraz jesteśmy praktycznie samowystarczalni – mówi Agnieszka. Policzyliśmy, że to dla nas roczne oszczędności rzędu 10 tys. zł!

realizacja fotowoltaiki w bieruniu

Zdążyć przed zachodem Słońca

Polacy pokochali fotowoltaikę. Nasz kraj jest czwartym co do wielkości rynkiem w UE pod względem mocy zainstalowanych w 2020 – wzrost rok do roku wyniósł ponad 168%! To także zasługa programu Mój Prąd, czyli rządowych dopłat do instalacji. Te po raz kolejny ruszają w lipcu 2021 – tym razem ich wysokość to 3000 zł.

Niestety, coraz więcej mówi się o niekorzystnych zmianach w prawie - instalacje mają być mniej opłacalne. Wg portalu wysokienapiecie.pl nowe przepisy spowodują, że rachunki roczne dla posiadaczy przeciętnej instalacji mogą wzrosnąć z kilkudziesięciu do ponad tysiąca złotych.

Zmiany mają dotknąć jednak tylko nowych właścicieli instalacji. Czyli tych osób, które zdecydują się już po zmianie prawa. Kiedy to się stanie? Nie wiadomo. Mówi się albo o styczniu, albo o lipcu 2022 roku.

Jest więc jeden warunek: zdążyć przez zmianami w prawie. Zdążyć przed zachodem Słońca.