...

Wymiary paneli fotowoltaicznych

Kategoria: Blog

Fizyczny rozmiar i waga panelu słonecznego zależą od konfiguracji ogniw, mocy panelu słonecznego, oraz typu zastosowanego modelu. Konieczne jest poznanie budowy panelu słonecznego. Typowy składa się z ogniw słonecznych ułożonych w rzędy i kolumny, tworząc panel fotowoltaiczny. Na przestrzeni lat wymiary paneli zostały ujednolicone. W zależności od producenta mogą się one nieznacznie różnić wymiarem i wagą, lecz są to nieznaczne odchylenia. Przed inwestycją w panele słoneczne warto zrobić rozeznanie, czy Twój dach może obsługiwać instalacje fotowoltaiczne, ile paneli faktycznie potrzebujesz oraz ile miejsca możesz przeznaczyć na ich położenie.

 

Panele fotowoltaiczne - wymiary

Najpowszechniejszymi panelami PV są te składające się z 108 ogniw, z kolei do celów przemysłowych najczęściej stosowane są z 132 lub 144 ogniwami. Ogniwa występują najczęściej w formie kwadratów o wymiarach 156 cm i nazywane są 6-calowymi. Panele zbudowane z 108 ogniw układane są w 18 kolumnach po 6 w jednym rzędzie, co nadaje panelowi określonych wymiarów. Odległości pomiędzy ogniwami wynoszące około 5 mm oraz odległości ogniw od ramy to około 2 cm na dłuższej ścianie, oraz 3 do 5 cm na szerokości. Takie ułożenie tworzy wówczas standardowy wymiar panelu 175 cm x 100 cm.

 

Przy zakupie, najlepiej sprawdzić kartę danego rodzaju panelu, gdyż u każdego producenta mogą się one nieznacznie różnić. Panele fotowoltaiczne o standardowych rozmiarach charakteryzują się mocą około 370 W do 400 W. Panele te można używać na gruntach jak i na dachach budynków. Mocniejsze panele fotowoltaiczne są lepsze do maksymalizacji produkcji energii na niewielkich dachach — ich zakres mocy wynosi od 420 do 450 W.

Niestandardowe wymiary paneli fotowoltaicznych

Większe zapotrzebowanie na energię elektryczną w zastosowaniach przemysłowych skutkuje koniecznością zastosowania większych paneli słonecznych. Są to najczęściej panele składające się z 132 lub 144 ogniw. Te pierwsze osiągają wymiary 210 cm x 100 cm, a ich moc wynosi od 450 do 500 W.

Jakie czynniki określają wielkość panelu słonecznego?

Jeśli chodzi o czynniki decydujące o wielkości panelu słonecznego, należy wziąć pod uwagę następujące kryteria:

  • Typ panelu słonecznego
  • Moc panelu słonecznego
  • Materiał panelu słonecznego

 

Panele słoneczne występują w 3 głównych rodzajach: monokrystaliczne, polikrystaliczne i cienkowarstwowe. Każdy z tych różnych typów ma swoje unikalne zalety i wady.

Panele monokrystaliczne oferują najwyższą wydajność, oszczędność długofalową, estetykę, choć początkowo ich koszty są największe.

Panele polikrystaliczne oferują niższą wydajność w porównaniu do takiej samej wielkości paneli monokrystalicznych, dlatego potrzeba ich więcej by wyprodukować zbliżoną ilość energii, jednak są znacznie bardziej przystępne cenowo oraz są bardziej ekologiczne. Do ich produkcji wykorzystywane są stopione fragmenty kryształów krzemu, dzięki czemu produkują niewielkie ilości odpadów.

Panele cienkowarstwowe są lekkie i elastyczne, bardzo estetycznie się prezentują ze względu na swój niski profil, mają jednak najmniejszą wydajność, ze wszystkich typów paneli.

Typ panelu dyktuje zatem rozmiar ze względu na różne materiały użyte wewnątrz każdego z nich. Na przykład zarówno monokrystaliczne, jak i polikrystaliczne wykorzystują ogniwa wykonane z płytek krzemowych. Jednak skład krzemu w każdym typie panelu słonecznego jest różny. Monokrystaliczne ogniwa słoneczne są wycinane z pojedynczego, czystego kryształu krzemu. Natomiast polikrystaliczne ogniwa słoneczne składają się z mniejszych fragmentów kryształów krzemu, które są stapiane razem w formie. Ta różnica w składzie ogniw słonecznych powoduje duże różnice w produkcji energii elektrycznej. Monokrystaliczne panele słoneczne są bardziej wydajne niż polikrystaliczne panele i z tego powodu zapotrzebowanie na ilość paneli różni się. Panele słoneczne składają się z serii pojedynczych ogniw słonecznych, z których wszystkie są połączone w obwody równoległe, tworząc cały panel słoneczny. Chcąc uzyskać większą moc pochodzącą z paneli, więcej ogniw będzie potrzebnych. Jednak ogniwa różnią się od siebie w zależności od typu paneli.

 

Oszacowanie zapotrzebowania energetycznego

Rozpoczynając przygodę z panelami fotowoltaicznymi, trzeba odpowiedzieć sobie na kluczowe pytanie: jakie mam zapotrzebowanie na prąd? Analiza wydatków energetycznych z poprzedzającego roku może być bardzo przydatna w oszacowaniu jakiego typu paneli słonecznych potrzebujesz i ile ich potrzebujesz. Następnym krokiem do rozważenia jest to, czy planowana instalacja fotowoltaiczna pokryje całe zapotrzebowanie na energię, czy tylko jego część. Nie zawsze zależy to od naszej decyzji. Duży wpływ na to ma również powierzchnia i możliwości konstrukcyjne dachu oraz jego nasłonecznienie. Dopiero po ustaleniu rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną możesz rozpocząć obliczanie powierzchni, na której planujesz zainstalować panele a dopiero wtedy wybrać ich rodzaj. Współpracując z doświadczonym dostawcą fotowoltaiki, będziesz miał ułatwione zadanie, gdyż fachowiec wykona obliczenia za Ciebie i dostosuje najlepsze panele pod Twoje zapotrzebowanie i budżet.

 

Jaki ma wpływ rozmiar panelu słonecznego?

Jeśli masz mały lub nietypowo ukształtowany dach, ważne są kwestie dotyczące rozmiaru i liczby paneli słonecznych. W takim wypadku powinieneś wybrać panele słoneczne monokrystaliczne, które są najwydajniejszym typem. Co oznacza, że danej powierzchni panelu wyprodukują najwięcej energii. Są one najdroższym typem paneli jeśli chodzi o początkowe koszty. Z czasem jednak zainstalowanie właśnie ich oszczędzi najwięcej, w porównaniu do innych typów paneli.

Posiadając dużą powierzchnię użytkową dachu, doskonale sprawdzą się panele polikrystaliczne. Potrzebują więcej powierzchni, by wyprodukować energię zbliżoną do paneli monokrystalicznych, lecz są przystępniejsze cenowo.

Natomiast przy cienkich dachach lub na pojazdach kamperowych czy łodziach najlepszym rozwiązaniem są panele cienkowarstwowe. Wytwarzają najmniej energii ze wszystkich paneli, są za to lekkie, giętkie i kompaktowe.

Rozmiar paneli ma wpływ na ich wydajność. Jako że wszystkie typy inaczej przetwarzają promienie słoneczne na energię, od tego zależy rozmiar, którego będziesz potrzebował, by zaspokoić swoje potrzeby energetyczne. Jeśli zależy Ci na najmniejszym rozmiarze, rozwiązaniem są panele monokrystaliczne, jeśli posiadasz dużą przestrzeń na instalację paneli, polikrystaliczne sprawdzą się równie dobrze. A jeżeli posiadasz cienki, duży dach, panele cienkowarstwowe zapewnią Ci energię ze słońca.

 

Tylko dlatego, że dach może obsługiwać system fotowoltaiczny, nie oznacza, że umieszczenie go na dachu jest najlepszą opcją. Na przykład na niektórych dachach nie ma wystarczająco dużo miejsca na panel fotowoltaiczny, podczas gdy inne mają problemy z zacienieniem, które mogą zmniejszyć wydajność słoneczną. W takich przypadkach profesjonalny wykonawca instalacji fotowoltaicznych może znaleźć inne rozwiązanie montażowe. Na przykład systemy fotowoltaiczne montowane na ziemi sprawdzają się w przypadku wielu właścicieli domów i firm z problematycznymi dachami.

 

Panele fotowoltaiczne waga

Ile ważą panele słoneczne? Jeśli planujesz zainstalować system fotowoltaiczny na dachu, waga paneli słonecznych jest kolejnym kluczowym czynnikiem do rozważenia. Znajomość wagi paneli jest niezbędna, by upewnić się, że dach wytrzyma pełną instalację. Standardowy panel składający się z 108 ogniw może ważyć od 19 do 25 kilogramów. Waga waha się w zależności od dostawcy. Zazwyczaj waga 108-ogniwowego panelu słonecznego wynosi 20 kg, a waga 120 ogniwowego panelu słonecznego - 25 kg.

 

Ile godzin światła słonecznego pada na Twój dach?

Szczytowe godziny nasłonecznienia będą miały bezpośredni wpływ na energię, której możesz oczekiwać, aby Twoja instalacja fotowoltaiczna wytworzyła. Gdy posiadamy krótki okres kiedy słońce pada na nasz dach, konieczne jest zainstalowanie większej ilości paneli słonecznych, by w krótkim okresie wytworzyły wystarczającą ilość energii elektrycznej. Przeliczenie produkcji energii konkretnego typu paneli z indywidualnym zapotrzebowaniem wskaże jaki rodzaj i ilość paneli koniecznych do instalacji.

 

Czy Twój dach może obsłużyć panele słoneczne?

Aby określić, czy dach ma odpowiednie wsparcie konstrukcyjne dla paneli fotowoltaicznych, musisz wziąć pod uwagę obciążenie całego systemu fotowoltaicznego. Wszystko zależy oczywiście od marki produkującej panele, typu paneli, wagi stojaków montażowych i oczywiście ilości ich. Zarówno dachy mieszkalne jak i komercyjne są zaprojektowane tak, aby wytrzymać duży ciężar. Jednak starsze dachy, lub w przeszłości uszkodzone mogą nie mieć niezbędnego wsparcia strukturalnego dla paneli słonecznych. Skontaktowanie się z dostawcą fotowoltaiki może pomóc Ci określić czy dach jest w stanie utrzymać panele fotowoltaiczne. Poradzić się możesz także profesjonalnego dekarza lub inżyniera budowlanego.

 

Nie mam wystarczająco dużo miejsca na instalację paneli słonecznych — co zrobić?

Jeśli Twój dom wymaga systemu 7 kW, ale Twój dach pozwala na zainstalowanie tylko 5 kW, spróbuj użyć paneli słonecznych o większej mocy, takich jak 400 W, 450 W. Panele monokrystaliczne są najbardziej wydajne ze wszystkich paneli. Dzięki czemu na mniejszej powierzchni możesz otrzymać wystarczającą ilość energii.

To Twoja decyzja!

Ostateczna wielkość instalacji fotowoltaicznej będzie zależeć od ilości energii, którą chcemy uzyskać. Niektórzy chcą ograniczyć wydatki za energię, inni całkowicie się uniezależnić i całe zapotrzebowanie pobierać z odnawialnych źródeł. Każda decyzja jest dobra, która kieruje do zbliżenia się ku ekologicznym alternatywom. Kontaktując się z fachowcami, którzy pomogą Ci dobrać odpowiednie rozwiązanie, inwestycja w panele słoneczne stanie się przyjemnym doświadczeniem.