...

4 programy dofinansowania do fotowoltaiki dla firm w 2023

Kategoria: Blog

Prowadzisz własną działalność gospodarczą i zastanawiasz się nad założeniem instalacji fotowoltaicznej? Jakie programy umożliwiają pozyskanie dofinansowania do fotowoltaiki dla firm i jakie kryteria musi spełniać przedsiębiorca, aby móc z nich skorzystać? Poznaj najpopularniejsze z nich, a przekonasz się, kiedy powinno nastąpić rozliczenie za fotowoltaikę.

  1. Program dofinansowania na fotowoltaikę dla firm Agroenergia
  2. Dofinansowanie fotowoltaiki dla firm w ramach programu Energia Plus
  3. Dofinansowanie w ramach programu Zielona energia w gospodarstwie rolnym
  4. Dofinansowanie do fotowoltaiki w ramach programu Czyste Powietrze

1. Program dofinansowania na fotowoltaikę dla firm Agroenergia

Program Agroenergia ruszył jesienią 2021 roku i jest skierowany do osób fizycznych oraz przedsiębiorców prowadzących działalność w sektorze rolniczym przez co najmniej rok przed złożeniem wniosku. O dotację na fotowoltaikę dla firm mogą starać się rolnicy posiadający użytki rolne o powierzchni od 1 ha do 300 ha.

Wysokość dofinansowania na fotowoltaikę dla firm w ramach programu Agroenergia zależy od wielkości planowanej instalacji solarnej. W przypadku zamontowania paneli słonecznych o mocy od 10 kW do 30 kW przedsiębiorca może otrzymać dotację w wysokości 15 000 zł. Natomiast założenie instalacji o mocy od 30 do 50 kW jest objęte dofinansowaniem w kwocie 25 000 zł. Należy jednak pamiętać, że dotacja w 2023 roku na fotowoltaikę dla firm w ramach tego programu nie przekracza 20% kosztów kwalifikowalnych dla instalacji do 30 kW mocy i 13% wydatków na panele słoneczne o mocy 30-50 kW.

2. Dofinansowanie fotowoltaiki dla firm w ramach programu Energia Plus

Wsparcie fotowoltaiki dla firm w 2023 roku oferuje również program Energia Plus. W jego ramach można pozyskać dotację w wysokości 50% kosztów instalacji solarnej lub w formie pożyczki. Obecnie przyjmowane są wnioski o udzielenie pożyczki na fotowoltaikę dla przedsiębiorców, której wartość waha się od 500 tys. zł do 500 mln zł. Jednak wysokość wsparcia finansowego z programu może pokryć maksymalnie 85% wydatków na inwestycje, natomiast pozostała część to wkład własny firmy. Rozliczenie za założenie fotowoltaiki dla firm z funduszu Energia Plus powinno nastąpić w ciągu 15 lat od otrzymania środków. Pewnym udogodnieniem dla przedsiębiorców może być opcja umorzenia do 10% poniesionych kosztów inwestycji, jednak kwota ta nie powinna przekraczać 1 mln zł.

3. Dofinansowanie w ramach programu Zielona energia w gospodarstwie rolnym

Przedsiębiorcy prowadzący działalność w rolnictwie mogą także starać się o dotację na fotowoltaikę dla biznesu w ramach programu Zielona energia w gospodarstwie rolnym. Osoby do 40. roku życia posiadające kwalifikacje zawodowe mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości od 30% do 60% kosztów inwestycji, natomiast w pozostałych przypadkach wynosi ono od 30% do 50% kosztów kwalifikowalnych. Zgodnie z zasadami wsparcia fotowoltaiki dla firm maksymalna wysokość dofinansowania w ramach tego programu to około 150 tys. zł.

4. Dofinansowanie do fotowoltaiki w ramach programu Czyste Powietrze

Program Czyste Powietrze to jeden z najbardziej rozpoznawalnych programów dotacyjnych na instalację fotowoltaiczną. Jest on skierowany głównie do osób fizycznych mieszkających w domach jednorodzinnych, jednak mogą z niego skorzystać również przedsiębiorcy prowadzący jednoosobowe firmy. Otrzymane dofinansowanie do fotowoltaiki w ramach programu Czyste Powietrze zależy w dużej mierze od wysokości rocznych dochodów gospodarstwa lub miesięcznego wynagrodzenia osób zamieszkujących budynek.

Podstawowa dotacja wynosi maksymalnie 30 000 zł na wykonanie całej inwestycji i do 5000 zł na pokrycie kosztów zakupu oraz montaż samej instalacji fotowoltaicznej. Podwyższone dofinansowanie obejmuje dotację do 37 000 zł i dopłatę w wysokości 5000 zł na sam zakup i zamontowanie paneli słonecznych. Natomiast najwyższe dofinansowanie w ramach tego programu wynosi maksymalnie 69 000 zł i do 9000 zł na wydatki związane z nabyciem elementów instalacji.

W Polsce funkcjonuje wiele programów dotacyjnych wspierających fotowoltaikę dla firm z różnych sektorów. Perspektywa pozyskania dofinansowania może zachęcać przedsiębiorców do inwestowania w odnawialne źródła energii, przyczyniając się do poprawy jakości środowiska naturalnego. Jaki program dotacyjny w 2023 roku jest według Ciebie najbardziej atrakcyjny? Podziel się swoją opinią w komentarzu.