...

NIEZALEŻNOŚĆ

Zdobądź niezależność od dynamicznie rosnących cen prądu.

panele fotowoltaiczne w firmie

PRESTIŻ

Zbuduj firmę nowoczesną, przyjazną ekologicznie, o wyższej wartości wizerunkowej. Przyroda i Twoi kontrahenci to docenią.

solary w firmie

Polska jest czwartym co do wielkości rynkiem fotowoltaicznym w Unii Europejskiej pod względem mocy zainstalowanych w 2020?

Wzrost mocy PV rok do roku wyniósł ponad 168%!

Czy Twojej firmie grożą podwyżki cen energii ?

Rynek cen energii elektrycznej dla przedsiębiorców nie jest regulowany przez URE, dlatego wzrost kosztów wytwarzania i zakupu energii dotyka przede wszystkim firmy.

Czy i ile można zaoszczędzić dzięki fotowoltaice w firmie?
Instalacja fotowoltaiczna wytwarza darmową energię z promieniowania słonecznego. Jej wydajność w polskich warunkach wynosi minimum 1 MWh z 1 KWp zainstalowanej mocy. Jeżeli instalacja fotowoltaiczna zostanie dobrze zaprojektowana w stosunku do profilu zużycia energii w przedsiębiorstwie, to oszczędności mogą wynieść nawet 60% ceny zakupu energii.
Co stanie się z energią, którą wyprodukujemy, a nie skonsumujemy na własne potrzeby?

Wszystko zależy od tego, jak dużą instalację fotowoltaiczną wybudujemy. Jeżeli moc generatora PV nie przekroczy 50 kWp, to nasze przedsiębiorstwo stanie się prosumentem i na mocy ustawy będzie musiał od nas odebrać nadwyżkę produkcji energii, z której następnie zwróci nam 60%. Wtedy, gdy nasze panele fotowoltaiczne nie będą pracować.

Jeżeli nasza instalacja PV ma moc większą od 50 kW, to wtedy musimy podpisać z zakładem energetycznym stosowną umowę i nadwyżkę prądu sprzedać. Cena jest niezbyt korzystna i wynosi około 170 zł za 1 MWh.

Czy stanę się niezależny energetycznie, jeżeli uruchomię własną elektrownię fotowoltaiczną?
I tak, i nie. Wszystko zależy od tego, jaki typ instalacji fotowoltaicznej zostanie wybudowany. Większość z tych, które powstają, to instalacje on-grid, gdzie rolę magazynu energii pełni operator systemu dystrybucyjnego, czyli np. Tauron. To obecnie najlepsze wyjście. Ponadto, własna instalacja zabezpieczy Twoją firmę przed ograniczeniem lub niedoborem mocy z sieci operatora, który może pojawić się w upalne dni. Jeżeli uruchomisz instalację typu off-grid z systemem magazynowania energii, to możesz być zupełnie niezależny od dostawcy prądu. Problem polega na tym, że w tej chwili magazynowanie energii jest drogie i rozwiązania tego typu rzadko znajdują uzasadnienie ekonomiczne.
Jaka jest stopa zwrotu z inwestycji w fotowoltaikę?
Korzyści wynikających z inwestycji w fotowoltaikę jest wiele i są one wspólnie określane jako stopa zwrotu. Dane statystyczne pokazują, że kształtuje się ona na poziomie 10-15% rocznie. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że fotowoltaika jest inwestycją długoterminową, obliczoną na minimum 25 lat. W tym czasie powinniśmy uzyskać nawet kilkukrotny zwrot poniesionych nakładów.
W jaki sposób można sfinansować budowę instalacji fotowoltaicznej?

Najpopularniejszą metodą finansowania fotowoltaiki w firmie jest leasing. Odpowiednia konstrukcja finansowa umożliwia wykonanie instalacji bez własnych nakładów inwestycyjnych (oszacowanie kwoty raty leasingowej na wartość niższą niż kwota wynikająca z oszczędności jaką uzyskamy na rachunku za energię elektryczną). Inwestycja w instalację PV przez kilka lat nie będzie dla firmy żadnym obciążeniem, a po spłacie przyniesie już tylko czysty zysk.

Jak wygląda proces inwestycyjny w fotowoltaikę dla firmy?

Kompleksowa usługa Silesiasolar obejmuje wszystkie elementy procesu. Od strony formalnej to przeprowadzenie audytu w firmie, przygotowanie koncepcji oraz oferty i pomoc w pozyskaniu źródła finansowania. Następnym etapem jest przygotowanie projektu technicznego.
Montaż systemu jest wykonywany przez certyfikowanych instalatorów z odpowiednimi uprawnieniami i doświadczeniem. W ostatnim etapie uruchamiany jest monitoring instalacji PV oraz przygotowywana jest dokumentacja powykonawcza i zgłoszeniowa.
Instalujemy wyłącznie panele zbudowane z wysokowydajnych ogniw fotowoltaicznych, zestawu zabezpieczeń DC/AC oraz wysokiej klasy falownika.

Poznaj naszą najnowszą realizację

 

Zapraszamy do zapoznania się z naszą najnowszą realizacją dla firmy Medi Sfera.