Fotowoltaika w firmie
Zarabiam i oszczędzam
Płać niższe rachunki za energię już od dnia uruchomienia inwestycji, uzyskaj pewny zwrot nakładów w horyzoncie czasowym oraz zwrot podatku – instalacja fotowoltaiczna jest kosztem w Twojej firmie.

NIEZALEŻNOŚĆ
Zdobądź niezależność od dynamicznie rosnących cen prądu.

BEZOBSŁUGOWOŚĆ
Instalacja PV jest trwała i działa przez wiele lat bez konieczności ingerencji w działanie systemu. Dzięki aplikacji będziesz miał dostęp do zaawansowanych pomiarów, w czasie rzeczywistym obrazujących działania instalacji OZE.

PRESTIŻ
Zbuduj firmę nowoczesną, przyjazną ekologicznie, o wyższej wartości wizerunkowej. Przyroda i Twoi kontrahenci to docenią.

Polska jest czwartym co do wielkości rynkiem fotowoltaicznym w Unii Europejskiej pod względem mocy zainstalowanych w 2020?
Wzrost mocy PV rok do roku wyniósł ponad 168%!
FAQ DLA FIRM
Czyli wszystko co chcesz wiedzieć
o fotowoltaice w firmie, ale bałeś się zapytać.
Zobacz
- Czy Twojej firmie grożą podwyżki cen energii ?
-
Rynek cen energii elektrycznej dla przedsiębiorców nie jest regulowany przez URE, dlatego wzrost kosztów wytwarzania i zakupu energii dotyka przede wszystkim firmy.
- Czy i ile można zaoszczędzić dzięki fotowoltaice w firmie?
- Instalacja fotowoltaiczna wytwarza darmową energię z promieniowania słonecznego. Jej wydajność w polskich warunkach wynosi minimum 1 MWh z 1 KWp zainstalowanej mocy. Jeżeli instalacja fotowoltaiczna zostanie dobrze zaprojektowana w stosunku do profilu zużycia energii w przedsiębiorstwie, to oszczędności mogą wynieść nawet 60% ceny zakupu energii.
- Co stanie się z energią, którą wyprodukujemy, a nie skonsumujemy na własne potrzeby?
-
Wszystko zależy od tego, jak dużą instalację fotowoltaiczną wybudujemy. Jeżeli moc generatora PV nie przekroczy 50 kWp, to nasze przedsiębiorstwo stanie się prosumentem i na mocy ustawy będzie musiał od nas odebrać nadwyżkę produkcji energii, z której następnie zwróci nam 60%. Wtedy, gdy nasze panele fotowoltaiczne nie będą pracować.
Jeżeli nasza instalacja PV ma moc większą od 50 kW, to wtedy musimy podpisać z zakładem energetycznym stosowną umowę i nadwyżkę prądu sprzedać. Cena jest niezbyt korzystna i wynosi około 170 zł za 1 MWh.
- Czy stanę się niezależny energetycznie, jeżeli uruchomię własną elektrownię fotowoltaiczną?
- I tak, i nie. Wszystko zależy od tego, jaki typ instalacji fotowoltaicznej zostanie wybudowany. Większość z tych, które powstają, to instalacje on-grid, gdzie rolę magazynu energii pełni operator systemu dystrybucyjnego, czyli np. Tauron. To obecnie najlepsze wyjście. Ponadto, własna instalacja zabezpieczy Twoją firmę przed ograniczeniem lub niedoborem mocy z sieci operatora, który może pojawić się w upalne dni. Jeżeli uruchomisz instalację typu off-grid z systemem magazynowania energii, to możesz być zupełnie niezależny od dostawcy prądu. Problem polega na tym, że w tej chwili magazynowanie energii jest drogie i rozwiązania tego typu rzadko znajdują uzasadnienie ekonomiczne.
- Jaka jest stopa zwrotu z inwestycji w fotowoltaikę?
- Korzyści wynikających z inwestycji w fotowoltaikę jest wiele i są one wspólnie określane jako stopa zwrotu. Dane statystyczne pokazują, że kształtuje się ona na poziomie 10-15% rocznie. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że fotowoltaika jest inwestycją długoterminową, obliczoną na minimum 25 lat. W tym czasie powinniśmy uzyskać nawet kilkukrotny zwrot poniesionych nakładów.
- W jaki sposób można sfinansować budowę instalacji fotowoltaicznej?
-
Najpopularniejszą metodą finansowania fotowoltaiki w firmie jest leasing. Odpowiednia konstrukcja finansowa umożliwia wykonanie instalacji bez własnych nakładów inwestycyjnych (oszacowanie kwoty raty leasingowej na wartość niższą niż kwota wynikająca z oszczędności jaką uzyskamy na rachunku za energię elektryczną). Inwestycja w instalację PV przez kilka lat nie będzie dla firmy żadnym obciążeniem, a po spłacie przyniesie już tylko czysty zysk.
- Jak wygląda proces inwestycyjny w fotowoltaikę dla firmy?
-
Kompleksowa usługa Silesiasolar obejmuje wszystkie elementy procesu. Od strony formalnej to przeprowadzenie audytu w firmie, przygotowanie koncepcji oraz oferty i pomoc w pozyskaniu źródła finansowania. Następnym etapem jest przygotowanie projektu technicznego.
Montaż systemu jest wykonywany przez certyfikowanych instalatorów z odpowiednimi uprawnieniami i doświadczeniem. W ostatnim etapie uruchamiany jest monitoring instalacji PV oraz przygotowywana jest dokumentacja powykonawcza i zgłoszeniowa.
Instalujemy wyłącznie panele zbudowane z wysokowydajnych ogniw fotowoltaicznych, zestawu zabezpieczeń DC/AC oraz wysokiej klasy falownika.
Poznaj naszą najnowszą realizację
Zapraszamy do zapoznania się z naszą najnowszą realizacją dla firmy Medi Sfera.