...

Czy każdy może uzyskać dotacje na fotowoltaikę dla firmy?

Kategoria: Blog

Zrównoważony rozwój i ekologiczna odpowiedzialność to trendy, które zyskały na sile w ostatnich latach. Z tego względu inwestycje w fotowoltaikę stały się popularnym wyborem wielu firm. Ale czy każda firma może skorzystać z dotacji na fotowoltaikę? Sprawdź, z jakich form dofinansowania mogą skorzystać przedsiębiorcy.

Jakie są programy dofinansowań na fotowoltaikę dla firm?

Dzięki różnym programom dofinansowania pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł staje się coraz bardziej dostępne dla przedsiębiorców z różnych branż. Pozyskanie środków na zakup i montaż paneli słonecznych sprawia, że fotowoltaika dla firm wydaje się niezwykle opłacalną inwestującą, która może przynieść wysokie zyski w przyszłości. Wśród form finansowego wsparcia fotowoltaiki dla firm w 2023 roku znajduje się program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Prosument. Jest on skierowany do małych przedsiębiorstw chcących zainwestować w odnawialne źródła energii.

Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oferują regionalne programy dofinansowania na zakup i instalację systemów fotowoltaicznych. Przedsiębiorcy mogą także skorzystać z programu kredytowego Banku Gospodarstwa Krajowego takiego jak Energia Plus. Dotacje na fotowoltaikę dla firm w 2023 roku dostępne są również z Regionalnych Programów Operacyjnych oferujących formy wsparcia dostosowane do specyficznych potrzeb i priorytetów danego regionu.

Jakie są dofinansowania na fotowoltaikę dla firm jednoosobowych?

Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, które chciałyby zainwestować w fotowoltaikę dla firm, mogą skorzystać programu Prosument. Środki z tego projektu mogą pokryć do 60% kwalifikowanych kosztów instalacji fotowoltaicznej. Innym źródłem dofinansowania jest program Czyste Powietrze. Wysokość wsparcia zależy od dochodów osoby ubiegającej się o dotację i może pokrywać od 40% do 100% wydatków na inwestycję. Dotacje na fotowoltaikę dla firm w 2023 roku są dostępne także z programu Agroenergia. Fundusz ten jest skierowany do przedsiębiorców prowadzących gospodarstwa rolne. W myśl zasad dofinansowania na fotowoltaikę dla firm z tego programu istnieje możliwość pozyskania wsparcia w wysokości zwrotu do 20% kosztów (jednak nie więcej niż 15 000 zł) lub 13% (do 25 000 zł) w zależności od mocy instalacji.

Jakie są rodzaje dofinansowania i ulg na fotowoltaikę dla małych i większych firm?

Małe i średnie firmy mogą korzystać z ulgi podatkowej na inwestycje w nowoczesne technologie, co znacznie obniża koszty projektów fotowoltaicznych. Bank Gospodarstwa Krajowego udostępnia przedsiębiorcom preferencyjne pożyczki na inwestycje w odnawialne źródła energii w ramach projektu Energia Plus. Wysokość wsparcia na fotowoltaikę z tego projektu wynosi do 85% kosztów kwalifikowanych w granicach od 500 tys. do 500 mln zł. Małe i większe firmy mogą skorzystać także z Gwarancji Biznesmax stanowiącej zabezpieczenie kredytu zaciągniętego na inwestycję z efektem ekologicznym — obejmuje ona nawet do 80% wydatków. Do przedsiębiorców skierowana jest również premia termomodernizacyjna w wysokości do 31% kosztów przedsięwzięcia w przypadku założenia instalacji od 6 kW.

W perspektywie długoterminowej inwestycje w fotowoltaikę dla firm mogą przynieść znaczne oszczędności i zyski, nie mówiąc już o korzyściach dla środowiska. Mimo że proces uzyskania dofinansowania może wydawać się złożony, istnieje wiele programów i ulg, które znacznie obniżają początkowe koszty inwestycji. Z jakich form wsparcia finansowego na fotowoltaikę dla firm w 2023 roku warto skorzystać? Daj znać w komentarzu.