...

Czym jest kredyt ekologiczny na fotowoltaikę dla firm i jak z niego skorzystać?

Kategoria: Blog

Bank Ochrony Środowiska wskazuje, że zainteresowanie kredytami ekologicznymi rośnie. Coraz więcej firm decyduje się na sfinansowanie fotowoltaiki za pomocą kredytu ekologicznego. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, czym dokładnie jest kredyt ekologiczny na fotowoltaikę dla firm i jak z niego skorzystać.

Czym jest kredyt ekologiczny?

Eko-kredyt pozwala sfinansować różnego rodzaju inwestycje ekologiczne, z jego pomocą można sfinansować fotowoltaikę, pompy ciepła czy stacje ładowania do pojazdów elektrycznych. Każdy bank szczegółowo definiuje, na jakie rozwiązania ekologiczne można przeznaczyć pieniądze z kredytu ekologicznego. To podobna usługa, co kredyt gotówkowy lub hipoteczny, z tą różnicą, że zaciągając eko-kredyt jesteśmy zobowiązani przeznaczyć go na cele ekologiczne.

Kto może uzyskać kredyt ekologiczny na fotowoltaikę dla firm?

Z kredytu ekologicznego na fotowoltaikę mogą skorzystać małe i średnie przedsiębiorstwa oraz firmy o średniej kapitalizacji (Mid-Cap i Small Mid-Cap), które zatrudniają do 3 tysięcy pracowników.

Jak skorzystać z kredytu ekologicznego na fotowoltaikę dla firm?

Uzyskanie kredytu ekologicznego na fotowoltaikę dla firm nie jest takie trudne, można to zrobić w kilku prostych krokach, musimy najpierw utworzyć plan inwestycji ekologicznej, następnie bank przyzna nam promesę na udzielenie kredytu ekologicznego. Dopiero wtedy można złożyć wniosek do BGK o dofinansowanie projektu, jeśli zostanie on rozpatrzony pozytywnie, otrzymamy promesę ekologiczną. Dopiero wtedy można udać się do banku, by podpisać umowę na kredyt ekologiczny na fotowoltaikę dla firm. Po otrzymaniu środków możemy przystąpić do realizacji projektu ekologicznego.

Jakie banki oferują kredyt ekologiczny dla firm?

Nie wszystkie banki mają w swojej ofercie kredyt ekologiczny, można je znaleźć tylko w niektórych instytucjach finansowych. Aktualnie wniosek o kredyt ekologiczny dla firm można składać w banku:

  • BNP Paribas,
  • Alior Bank,
  • PKO BP,
  • Pekao,
  • mBank,
  • BOŚ Bank.

Warto jednak pamiętać, że każdy bank może mieć inne warunki dotyczące przyznania kredytu ekologicznego, dlatego warto zapoznać się z każdą ofertą finansową z osobna.

Jakie są warunki przyznania kredytu ekologicznego na fotowoltaikę dla firm?

Każdy bank będzie miał inne warunki do spełnienia, by otrzymać kredyt ekologiczny, jednak są też elementy stałe, które potencjalny kredytobiorca musi spełniać. Istotna jest przede wszystkim dobra historia kredytowa oraz zdolność kredytowa, nasz scoring musi być wysoki. Na decyzję banku wpływ ma także nasza obecna sytuacja finansowa oraz zawodowa, mamy dużo większe szanse na otrzymanie kredytu ekologicznego, jeśli nasza sytuacja ekonomiczna jest stabilna. Co za tym idzie, firmy z nieregularnymi przychodami mogą mieć trudności z otrzymaniem kredytu ekologicznego na fotowoltaikę.

Warto sprawdzić ofertę kredytu ekologicznego w każdym banku, ponieważ mają one nie tylko różne warunki, ale też wysokości kredytu, co w przypadku fotowoltaiki dla firm może być bardzo istotne.