...

Dla kogo jest fotowoltaika dla firm?

Kategoria: Blog

Fotowoltaika dla firm w 2022 roku zyskała szczególną popularność wśród przedsiębiorstw. Odnawialne źródła energii takie jak energia słoneczna, stają się kluczowym elementem strategii ekologicznych firm, które dążą do redukcji kosztów operacyjnych oraz zrównoważonego rozwoju. Sprawdź, kto może skorzystać tego rozwiązania i przekonaj się, czy warto inwestować w fotowoltaikę dla firm.

Fotowoltaika dla firm jednoosobowych

Coraz więcej przedsiębiorców dostrzega korzyści płynące z inwestowania w zrównoważone źródła energii, wprowadzając bardziej ekologiczne i ekonomiczne rozwiązania do swoich biznesów. Szybko rozwijająca się fotowoltaika dla firm zyskuje sporą popularność wśród mikroprzedsiębiorców ze względu na możliwość sprzedaży wygenerowanej energii z powrotem do sieci. Przekłada się to na zmniejszenie kosztów energii elektrycznej i możliwość skorzystania z ulg podatkowych. W Polsce istnieje również opcja pozyskania dofinansowania dla firm na fotowoltaikę z różnych programów rządowych i środków z Unii Europejskiej. Jest to szczególnie korzystne dla firm jednoosobowych, które często muszą radzić sobie z ograniczonymi budżetami.

Fotowoltaika dla małych firm

Fotowoltaika dla firm może być świetnym rozwiązaniem także dla małych firm, którym zależy na obniżeniu kosztów zużycia energii. Decydując się na założenie instalacji, przedsiębiorcy muszą wziąć pod uwagę roczne zapotrzebowanie na energię oraz budżet. Istnieje jednak możliwość skorzystania z dotacji na częściowe pokrycie kosztów zakupu paneli fotowoltaicznych i inwestycję w odnawialne źródła energii. Zgodnie z zasadami fotowoltaiki dla firm przedsiębiorcy muszą również przestrzegać wszelkich przepisów prawnych dotyczących instalacji i użytkowania systemów fotowoltaicznych. Może to obejmować wymóg uzyskania odpowiednich pozwoleń budowlanych, przestrzeganie przepisów dotyczących bezpieczeństwa, a także zgodność z zasadami sieci energetycznej.

Warto także pamiętać o możliwości sprzedaży przez przedsiębiorstwo nadmiaru energii do sieci. Rozliczenie to odbywa się według reguł net-billingu, jeżeli firma posiada umowę kompleksową i dotyczy mikroinstalacji fotowoltaicznych (do 50 kWp). Aktualnie oblicza się wartość odsprzedanego i kupionego przez prosumenta prądu na podstawie średnich stawek na TGE z poprzedniego miesiąca. Natomiast nowe zasady dotyczące fotowoltaiki dla firm, które zaczną obowiązywać od 1 lipca 2024 roku, wprowadzą stawki godzinowe.

Fotowoltaika dla dużych firm

Korzystanie z energii odnawialnej jest szczególnie uzasadnione w przypadku dużych firm. Wygenerowana energia może być używana do zasilenia maszyn czy też oświetlenia pomieszczeń, jednocześnie obniżając wydatki przedsiębiorstwa za prąd. Natomiast jeżeli firma produkuje więcej energii, niż jest w stanie zużyć, nadmiar ten może być przechowywany w akumulatorach lub sprzedany do lokalnej sieci energetycznej. Korzystanie z fotowoltaiki pozwala także dużym firmom zredukować emisję dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji, co przyczynia się do walki ze zmianami klimatu. Dodatkowo wysokie dotacje do fotowoltaiki dla firm w 2023 roku z takich programów jak Energia Plus czy też Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki mogą zachęcać duże firmy do zakładania instalacji.

Fotowoltaika dla firm stanowi obiecującą opcję dla przedsiębiorstw dążących do osiągnięcia oszczędności na energii elektrycznej i zwiększenia swojej ekologicznej efektywności. Inwestycja w systemy fotowoltaiczne może poprawić wizerunek firmy jako odpowiedzialnej ekologicznie. Czy warto zatem zainwestować w fotowoltaikę dla firm? Daj znać w komentarzu.