...

Do czego wykorzystywać fotowoltaikę w firmie?

Kategoria: Blog

Fotowoltaika dla firm ma bardzo szerokie zastosowanie, co oznacza, że można ją wykorzystywać do wielu różnych celów. Warto poznać, jakie są głównie zastosowania takich instalacji, by móc je w pełni wykorzystać.

Zasilanie budynków fotowoltaiką

Panele fotowoltaiczne mogą być zainstalowane na dachach lub elewacjach budynków firmowych, aby wytwarzać energię elektryczną do zasilania biur, magazynów, hal produkcyjnych itp. Dzięki temu można zmniejszyć koszty poboru energii elektrycznej z sieci oraz ograniczyć emisję gazów cieplarnianych. Dodatkowo instalacja paneli fotowoltaicznych na budynkach firmowych może przyczynić się do poprawy efektywności energetycznej, dzięki czemu można osiągnąć lepsze wyniki w zakresie certyfikacji i spełnienia standardów zrównoważonego budownictwa. Ponadto nadwyżka wyprodukowanej energii elektrycznej może być sprzedawana do sieci, generując dodatkowe przychody dla firmy.

Wykorzystanie fotowoltaiki do wsparcia ekologii firmy

Inwestowanie w fotowoltaikę dla przedsiębiorców może być ważnym elementem zrównoważonej strategii biznesowej. Korzystanie z odnawialnej energii słonecznej przyczynia się do zmniejszenia negatywnego wpływu firmy na środowisko, co może mieć pozytywny wpływ na wizerunek firmy i przyciągać klientów, którzy cenią odpowiedzialne działania.

Wykorzystanie fotowoltaiki dla firm do ładowania pojazdów

Jeśli firma posiada flotę samochodów elektrycznych, panele fotowoltaiczne mogą dostarczać energię do stacji ładowania pojazdów. Można zainstalować specjalne urządzenia na terenie parkingu firmy, a także wykorzystać je do ładowania akumulatorów. To pozwoli na obniżenie kosztów eksploatacji floty i sprawi, że firma będzie mogła określać się mianem ekologicznej i dbającej o środowisko. To z pewnością podniesie jej prestiż.

Ogrzewanie wody instalacją fotowoltaiczną

Panele fotowoltaiczne mogą być używane do ogrzewania wody w firmowych instalacjach sanitarnych lub basenach. W ten sposób można naprawdę całkiem sporo oszczędzić na ogrzewaniu. Takie wykorzystanie energii słonecznej za pomocą paneli fotowoltaicznych może przyczynić się do zwiększenia efektywności energetycznej firmy i zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko poprzez redukcję emisji gazów cieplarnianych związanych z tradycyjnymi metodami ogrzewania wody.

Fotowoltaika dla firm jako izolowany system energetyczny

W przypadku niektórych firm, szczególnie tych zlokalizowanych w odległych lub słabo zaludnionych obszarach, fotowoltaika może być wykorzystywana do stworzenia izolowanych systemów energetycznych. Panele fotowoltaiczne w połączeniu z systemami przechowywania energii, takimi jak akumulatory, umożliwiają firmom niezależne dostarczanie energii elektrycznej w miejscach, gdzie nie ma dostępu do tradycyjnej sieci energetycznej.

Taką instalację można jak widać wykorzystać na wiele różnych sposobów, co rzecz jasna niesie za sobą także liczne korzyści. Warto jednak wiedzieć, że dla większej oszczędności można starać się o dofinansowanie fotowoltaiki dla firm i można się również nad tym zastanowić.