...

Ile prądu zużywa pompa ciepła?

Kategoria: Blog

Pompa ciepła to urządzenie, które przenosi energię cieplną z jednego miejsca do drugiego. Dzięki swojej wysokiej wydajności i wszechstronności pompy ciepła są coraz popularniejszym wyborem zarówno w zastosowaniach domowych, jak i komercyjnych. Jednak wiele osób przed podjęciem decyzji o zamontowaniu pompy ciepła zastanawia się, ile prądu zużywa pompa ciepła. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się jakie zużycie prądu generuje pompa ciepła w perspektywie dobowej i rocznej. 

 

Ile prądu zużywa pompa ciepła powietrze-woda? 

Najprościej rzecz ujmując, pompy ciepła pobierają energię z otoczenia i przekazują ją do systemów grzewczych. Istnieje kilka rodzajów pomp ciepła zróżnicowanych pod względem źródła, z którego pozyskują ciepło: pompy gruntowe, pompy wodne, pompy powietrzne. Ile prądu zużywa pompa ciepła gruntowa? A ile prądu zużywa pompa ciepła powietrze woda? Odpowiedź brzmi: to zależy. Zużycie energii przez pompę ciepła zależy od wielkości ogrzewanego budynku, termoizolacji budynku, obecności urządzeń takich jak klimatyzatory oraz ilości domowników i ich preferencji temperaturowych. Już podczas wstępnego wyboru pompy ciepła powinniśmy brać te czynniki, aby wybrać rodzaj urządzenia, który będzie najkorzystniejszy dla naszego budżetu domowego. 

 

Ile prądu na rok zużywa pompa ciepła? 

Najbardziej interesującym aspektem przy rozważaniu wyboru pompy ciepła jest roczne zużycie energii, a w konsekwencji wysokość rachunku za prąd. Pompy ciepła posiadają bardzo wysoką efektywność energetyczną, ale co to tak naprawdę oznacza? Z pomocą może przyjść współczynnik efektywności pomp ciepła, czyli COP. Uwzględnia on ilość zużytej energii elektrycznej oraz energii cieplnej, które jest w danym momencie dostarczana. Jest to czynnik, który warto brać pod uwagę, porównując pompy ciepła różnych producentów. Im COP jest wyższy, tym mniej energii pobiera dana pompa ciepła. Ogólnie COP dla pomp ciepłych mieści się w granicy 3,5 - 5,5, co oznacza, że jeśli pompa zużywa 1 kWh z sieci elektrycznej, to powstaje od 3,5 - 5,5 kWh energii grzewczej. Jednak COP nie pozwoli nam obliczyć rocznego kosztu energii elektrycznej zużywanej przez pompę ciepła w skali roku. Na to odpowie nam SCOP. Dzięki SCOP dostaniemy informację o ilości energii cieplnej potrzebnej do ogrzania domu, w stosunku do zużytej energii elektrycznej w ciągu roku. Do obliczenia dokładnych kosztów zużycia prądu potrzebna jest jeszcze informacja na temat zapotrzebowanie energetyczne domu. Przykładowo jeśli mamy dom o powierzchni 100 m2, którego zapotrzebowanie energetyczne wynosi 8000 kWh rocznie, wystarczy, że podzielimy tę wartość przez SCOP, przyjmijmy tutaj wartość 4. Otrzymamy roczny pobór prądu pompy ciepła na poziomie 2000 kWh. Przyjmując, że cena prądu wynosi 0,77 zł/kWh otrzymujemy koszt roczny na poziomie 1540 zł. 

 

Pompa ciepła — czy się opłaca?

Nowoczesne sposoby uzyskiwania energii grzewczej owiane są wieloma mitami na temat kosztów i wydajności. Pompy ciepła są obecnie uważane za najtańsze i najbardziej przyjazne środowisku rozwiązanie do ogrzewania domu, co widać w obliczeniach wykonanych powyżej. Odpowiednio dobrana pompa ciepła gwarantuje niewielkie koszty w skali roku w porównaniu z tradycyjnymi sposobami ogrzewania budynków. Jeśli chcesz skutecznie ogrzać swój dom i obniżyć rachunki za prąd, pompa ciepła jest dobrym rozwiązaniem. Ciekawym rozwiązaniem jest również połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną, co zapewni Ci pełną niezależność energetyczną.