...

Ile wynosi dofinansowanie do fotowoltaiki dla firm w ramach Energia Plus?

Kategoria: Blog

Fotowoltaika dla firmy to rozwiązanie, które może być dla przedsiębiorcy nieocenioną pomocą przy ograniczaniu kosztów bieżącego zużycia energii. Instalacje fotowoltaiczne nie są jednak tanie, a ich konstrukcja traktowana jest jako inwestycja długoterminowa. Warto więc pamiętać, że istnieje kilka programów, dzięki którym można znacząco obniżyć wkład własny. Jednym z nich jest Energia Plus, a w poniższym artykule wyjaśnimy, ile wynosi dofinansowanie do fotowoltaiki dla jego uczestników.

Czym jest dofinansowanie do fotowoltaiki dla firm Energia Plus?

Dofinansowanie do fotowoltaiki dla firm w ramach programu Energia Plus jest możliwe, dzięki inicjatywie podjętej przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej już w 2019 roku. Na 2023 rok przypada już więc IV edycja dotacji do instalacji fotowoltaicznych. O pomoc w ramach programu mogą starać się osoby fizyczne, ale to instalacja fotowoltaiki w firmie jest jednym z głównych celów osób zgłaszających się do Energia Plus.

Ideą programu dofinansowań, jest zachęcenie przedsiębiorców i nie tylko, do czerpania energii z odnawialnych źródeł. Dzięki pomocy finansowej, przejście na energię zieloną i bardziej ekologiczną jest bowiem w zasięgu większej ilości osób. Pomagając chętnym do działania, NFOŚiGW dba również o to, żeby coraz więcej polskich firm oraz osób fizycznych odchodziło od tradycyjnych źródeł energii, na rzecz właśnie fotowoltaiki. Pomoc finansowa w instalacji fotowoltaiki dla firmy nie jest więc tylko możliwością ograniczenia rachunków energetycznych, ale również inwestycją w przyszły wydajny system pozyskiwania energii słonecznej w całym kraju.

Ile wynosi dofinansowanie do fotowoltaiki dla firm w ramach Energia Plus?

Ci, którzy chcą skorzystać z dofinansowania na fotowoltaikę dla firm, powinni wiedzieć, że środki te nie są nieograniczone. Innymi słowy, nie a możliwości sfinansowania instalacji wyłącznie ze środków z programu Energia Plus. Dofinansowanie do fotowoltaiki dla firm w 2023 roku może wynieść do 85% kosztów kwalifikowanych na zasadach pożyczki lub 50% dotacji.

Warto wiedzieć, że dofinansowanie do fotowoltaiki dla biznesu w formie pożyczki rozliczane jest na dwóch różnych zasadach. Przy pożyczkach na warunkach rynkowych, oprocentowanie obliczane jest na podstawie komunikatów Komisji Europejskiej. Zasady pożyczki na fotowoltaikę dla firm na zasadach preferencyjnych są natomiast nieco inne. Oprocentowanie wynosi tu bowiem WIBOR 3M + 50 pb, ale nie może zejść poniżej 1,5% w skali roku.

Na co dofinansowanie do fotowoltaiki dla firm w ramach Energia Plus?

Osoby zainteresowane dofinansowaniem do fotowoltaiki dla przedsiębiorców powinny również wiedzieć, że program Energia Plus nie mówi, na co konkretnie można przeznaczyć pozyskane środki. Zasady wsparcia fotowoltaiki dla form mówią natomiast o tym, że dofinansowana inwestycja powinna między innymi zmieszać ilość zużywanych surowców pierwotnych, poprawiać jakość powietrza czy wykorzystywać nowe źródła ciepła, czy energii elektrycznej. Instalacja fotowoltaiczna wpisuje się więc w założenia ogólne programu, ale warto pamiętać, że nie nie trzeba się ograniczać wyłącznie do niej, ponieważ kryteria spełniają również pompy ciepła czy stacje ładowania EV.

Zastanawiając się więc ile wynosi dofinansowanie do fotowoltaiki dla firm w ramach Energia Plus, dobrze jest przygotować się na środki o maksymalnej wartości do 85% kosztów kwalifikowanych na zasadach pożyczki lub 50% dotacji.