Bezpłatna konsultacja >
...

Jak dobrać fotowoltaikę do swojego domu?

Kategoria: Blog

Decydując się na założenie instalacji fotowoltaicznej w swoim domu, trzeba wziąć pod uwagę kilka bardzo istotnych kwestii. Przede wszystkim ważne jest zapotrzebowanie na energię elektryczną, a także możliwości montażowe, wynikające z kąta nachylenia oraz powierzchni dachu lub działki. Taką analizę zwykle przeprowadza specjalista, jednak każdy może przeprowadzić wstępne rozeznanie samodzielnie.

Jak wybrać rozmiar fotowoltaiki do domu?

Pierwszym krokiem jest ustalenie, ile energii elektrycznej zużywa dom. W tym celu należy przejrzeć swoje rachunki za energię elektryczną z ostatnich 12 miesięcy, aby zrozumieć miesięczne i roczne zapotrzebowanie na energię. Pozwoli to na ocenę, jak dużą moc powinna mieć instalacja fotowoltaiczna, aby pokryć potrzeby gospodarstwa domowego.

Warto też wziąć pod uwagę przyszłe wzrosty zużycia energii, na przykład związane z planowaną rozbudową domu, zakupem pojazdu elektrycznego lub innymi zmianami w sposobie życia, które mogą zwiększyć zapotrzebowanie na energię. Fotowoltaika w domu to świetny sposób, aby zapewnić sobie potrzebną ilość energii elektrycznej w dobrej cenie, jednak bez ustalenia ile będzie jej trzeba, jest to niemożliwe.

Ponadto należy sprawdzić, czy istnieją jakieś lokalne regulacje lub ograniczenia dotyczące instalacji fotowoltaicznych, które mogłyby wpłynąć na maksymalny dopuszczalny rozmiar systemu.

Czy kąt i nachylenie dachu mają znaczenie w montażu fotowoltaiki?

Kąt i nachylenie dachu mają znaczący wpływ na efektywność montażu fotowoltaicznego. Optymalizacja tych parametrów może realnie zwiększyć ilość energii produkowanej przez panele słoneczne. Idealny kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych zależy od szerokości geograficznej, na której znajduje się instalacja. W wielu przypadkach parametr ten jest zbliżony do wartości szerokości geograficznej miejsca instalacji. Na przykład, jeśli dom znajduje się na szerokości geograficznej 45°, idealny kąt nachylenia paneli również będzie wynosił około 45°. Jest to uogólniona zasada i może wymagać dostosowania w zależności od specyficznych warunków lokalnych.

Jaki rodzaj paneli fotowoltaicznych wybrać?

Wybór odpowiedniego rodzaju paneli fotowoltaicznych zależy od kilku czynników, takich jak budżet, dostępna powierzchnia dachowa, estetyczne preferencje i oczekiwana wydajność. Biorąc te wszystkie kwestie pod uwagę, do wyboru są:

  • panele monokrystaliczne
  • panele polikrystaliczne
  • panele cienkowarstwowe
  • panele PERC

Najwyższą efektywnością i trwałością, dłuższą żywotnością, a także lepszą wydajnością w słabszym oświetleniu charakteryzują się panele monokrystaliczne, jednak są one jednocześnie najdroższe. Najczęściej poleca się je dla osób z ograniczoną powierzchnią dachową, które chcą maksymalizować produkcję energii.

Podsumowując, klucz do wyboru odpowiedniego rozmiaru systemu fotowoltaicznego leży w dokładnej analizie potrzeb energetycznych, możliwościach przestrzennych i finansowych oraz w konsultacji z doświadczonym specjalistą. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, to zgłoś się do nas, a my postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania.