...

Magazynowanie energii z fotowoltaiki

Kategoria: Blog

W ostatnim czasie odnawialne źródła energii zyskują na popularności, w tym panele fotowoltaiczne. Coraz więcej osób chce osiągnąć niezależność energetyczną, produkując prąd na własny użytek. Działanie paneli fotowoltaicznych polega na przekształcaniu światła słonecznego w energię elektryczną, którą można wykorzystać do zasilania domów i firm. Problem z korzystania z tego typu technologii może pojawiać się w miesiącach zimowych, kiedy natężenie światła słonecznego jest mniejsze, jednak rozwiązaniem tego problemu jest magazynowanie energii z fotowoltaiki

 

Magazyn energii do fotowoltaiki - jak działa? 

Magazynowanie energii fotowoltaicznej to proces przechowywania energii słonecznej w akumulatorach lub innych urządzeniach magazynujących energię. Dzięki temu energia słoneczna może być wykorzystywana w okresach, kiedy słońce nie świeci. Panele słoneczne zamieniają światło słoneczne na energię elektryczną, która może być następnie przechowywana w akumulatorach lub innych urządzeniach. Kiedy słońce nie świeci, zmagazynowana energia słoneczna może być użyta do zasilania urządzeń elektrycznych lub do podgrzewania wody. Magazynowanie energii z fotowoltaiki jest kluczową technologią, dzięki której energia słoneczna staje się bardziej praktyczna i wydajna. Magazynowanie energii z fotowoltaiki może przebiegać w systemie off-grind i on-grid. On-grid oznacza podłączenie do sieci elektroenergetycznej oraz oddawanie nadwyżki wyprodukowanej energii w ramach umowy prosumenckiej do określonego zakładu energetycznego. Z kolei system off-grid to magazynowanie energii do fotowoltaiki w akumulatorach. 

 

Magazyn energii do fotowoltaiki - na ile starcza? 

Magazynowanie energii z fotowoltaiki w akumulatorach wymaga posiadania odpowiedniego sprzętu. Instalacja off-grid zazwyczaj składa się z:

  • modułów fotowoltaicznych,
  • akumulatora,
  • regulatora ładowania,
  • inwentora.

Magazyn energii z fotowoltaiki pozwala na wzrost wykorzystania produkowanej energii, jednak należy posiadać odpowiednią ilość miejsca, którą można wygospodarować na dodatkowe urządzenia. Akumulator zazwyczaj montowany jest w pomieszczeniu gospodarczym lub piwnicy, dlatego już na etapie budowy domu warto wziąć pod uwagę magazynowanie energii z fotowoltaiki. W zależności od rodzaju wybranego akumulatora ich żywotność oceniana jest na 5-8 lat. 

 

Magazynowanie energii z fotowoltaiki - obowiązek

Niedawno weszła w życie ustawa, która reguluje kwestie produkowania i magazynowania energii z fotowoltaiki. Zakłada ona, że do 2038 roku 80% gospodarstw domowych produkujących energię elektryczną z użyciem systemów fotowoltaicznych będzie posiadało liczniki. Ma to uregulować ilość produkowanej i zużywanej energii. Ustawa ta nakłada również obowiązek rejestracji magazynu energii z fotowoltaiki. Każdy magazyn energii z fotowoltaiki, którego moc jest większa niż 50 kW, musi zostać zarejestrowany elektronicznie. Magazynowanie energii z fotowoltaiki pozwala na pełne wykorzystanie potencjału systemów fotowoltaicznych i wykorzystanie nadwyżki wyprodukowanej energii w miesiącach jesienno-zimowych kiedy natężenie światła słonecznego jest mniejsze. Ten system będzie też bardziej przyjazny dla przedsiębiorstw, które zdecydują się na instalację systemów fotowoltaicznych. Posiadanie magazynu energii do fotowoltaiki pozwoli znacząco obniżyć wydatki za prąd w firmie, dlatego warto rozważyć ten sposób pozyskiwania energii elektrycznej, szczególnie że istnieją dofinansowania na budowę mikroinstalacji fotowoltaicznej.