Mity dotyczące zakupu fotowoltaiki na raty
Kategoria: Blog
Fotowoltaika staje się coraz popularniejsza, razem z potrzebą przechodzenia na bardziej ekologiczne źródła energii. Choć na dłuższą metę odnawialne źródła energii mogą przynieść oszczędności w gospodarstwie domowym, to wiążą się z początkowym kosztem. Możliwe jest skorzystanie z rat na fotowoltaikę, wokół których narosły mity. Obalamy je i przedstawiamy garść rzetelnych informacji!
Drogie kredyty na fotowoltaikę
Kredyty na fotowoltaikę wcale nie muszą wiązać się wysokimi kosztami. Mitem jest, że kredyty są bardzo drogie i trudno dostępne. W rzeczywistości coraz więcej banków oferuje kompleksową pomoc przy pożyczce na montaż paneli fotowoltaicznych. Istnieją też programy rządowe dofinansowujące podobne inwestycje. Jedno nie wyklucza drugiego, warto więc sprawdzić też lokalne plany wdrażania odnawialnych źródeł energii. Najlepiej jest skonsultować się z bankiem, którego jesteśmy klientem, żeby poznać dokładne szczegóły oferty kredytowej, przeważnie nie są to jednak wyjątkowo drogie możliwości.
Kredyt na PV nie jest opłacalny
Opłacalność poszczególnych ofert zależy oczywiście od banku, ale coraz więcej placówek oferuje atrakcyjne możliwości. Pojawiają się kredyty, na które nie obowiązuje wkład własny, nie trzeba w związku z tym zaczynać z dużymi oszczędnościami. Fotowoltaika pozwala też na oszczędzanie względem rachunku za prąd, co też może przyczynić się do ogólnej opłacalności całego kredytu. Możesz sprawdzić kalkulator opłacalności fotowoltaiki i zobaczyć, jakie oszczędności cię czekają. Banki mogą zaproponować raty dostosowane do naszych możliwości finansowych, a w przypadku otrzymania dofinansowania na instalacje odnawialnych źródeł energii często możliwe jest dokonanie nadpłaty kredytu, co przyczynia się do dodatkowego obniżenia kosztów. Co więcej, sam kredyt może pokryć nie tylko koszty samych paneli, ale także pracę specjalistów, koszt montażu i przyłączenie instalacji do sieci energetycznej. Warto sprawdzić szczegóły kredytów w poszczególnych placówkach.
Nie opłaca się brać kredytu na fotowoltaikę zimą
Odnawialne źródło energii, jakimi są panele fotowoltaiczne, potrzebują oczywiście energii solarnej, czyli mówiąc wprost: potrzebne jest im słońce. Polska jest krajem, w którym zimą raczej mamy niewiele dni słonecznych, ale czy to oznacza, że fotowoltaika zimą jest nieopłacalna? To prawda, że w przeciągu najzimniejszych miesięcy produkcja prądu zmniejsza się, niż w przypadku intensywnie słonecznego czerwca, lipca i sierpnia. Na całość inwestycji nie powinniśmy patrzeć jedynie w kategorii poszczególnych miesięcy, ale w skali całego roku. Sam koszt kredytu nie jest jednak szczególnie różny w zależności od pory roku, różnić się może tylko produkcja prądu. Rośnie ona latem i zwykle pokrywa spadki zimowe.
Fotowoltaika tanieje, lepiej poczekać
Choć rzeczywiście w ostatnich latach koszt paneli fotowoltaicznych spadł, nie jest to tendencja ciągła. Na aktualne ceny wpływa przecież bardzo wiele czynników m.in. inflacja, kursy walut, ogólna sytuacja gospodarcza na świecie, koszty produkcji materiałów. Prawdopodobnie najlepszą opcją, dzięki której możemy zaoszczędzić na zakupie i montażu PV jest skorzystanie z dopasowanego do naszych potrzeb kredytu i poszukanie programów dofinansowujących wdrażanie się w odnawialne źródła energii.
Wokół tematu kredytów na fotowoltaikę pojawiają się mity, dobrze jest więc znaleźć rzetelne źródło informacji. Porozmawiaj z konsultantem w banku, który przedstawi ci szczegóły kredytu i koniecznie podaj ten tekst dalej, aby więcej osób mogło skorzystać z przydatnych informacji o PV!