...

Wiata fotowoltaiczna

Kategoria: Blog

Systemy fotowoltaiczne cieszą się coraz większą popularnością. Pozyskiwanie energii elektrycznej za pomocną paneli słonecznych staje się szczególnie opłacalne przy rosnących cenach prądu. Tradycyjny montaż paneli fotowoltaicznych na dachu nie zawsze jest jednak możliwy, ze względu na ograniczoną ilość miejsca, niekorzystny kąt nachylenia dachu lub względy estetyczne, które są istotne dla właścicieli domu. Rozwiązanie, które może zniwelować ten problem to wiata fotowoltaiczna. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, czym ona jest i w jaki sposób ją zamontować. 

 

Wiata fotowoltaiczna — co to?

Wiata fotowoltaiczna to system paneli fotowoltaicznych, które nie są instalowane na dachu. Dzięki temu możesz korzystać z zalet produkowania własnej energii elektrycznej nawet jeśli nie masz warunków na jej instalację na dachu budynku, co pozwala na maksymalne wykorzystanie przestrzeni dookoła domu. Wiata fotowoltaiczna jest wyposażona w panele fotowoltaiczne i może służyć jako zadaszenie dla samochodu, zadaszenie tarasu, lub może stać jako wolnostojący obiekt. Konstrukcja wiaty fotowoltaicznej najczęściej wykonywana jest z metalu, ponieważ zapewnia on dobrą wytrzymałość, ale można również spotkać konstrukcje wykonane z drewna. Drewniana wiata fotowoltaiczna nieraz lepiej pasuje pod względem estetycznym do wystroju ogrodu. Ogniwa fotowoltaiczne położone na wiacie są narażone z dwóch stron na działanie czynników atmosferycznych, dlatego najczęściej z obu stron zabezpieczane są szkłem hartowanym. Zapewnia to odpowiednią ochronę i zmniejsza awaryjność instalacji fotowoltaicznej. 

 

Wiata fotowoltaiczna — pozwolenie na budowę

Na budowę wiaty fotowoltaicznej nie jest wymagane pozwolenie na budowę, jeśli nie przekracza on 35 m2. Większość instalacji spełnia te wymagania, ponieważ standardowo wiata fotowoltaiczna przeznaczona do użytku domowego jest jedno - lub dwustanowiskowa. Oczywiście wiata fotowoltaiczna może być większa. Konstrukcje budowane na użytek komercyjny mogą mieścić nawet kilkanaście samochodów, zapewniając dużą powierzchnię paneli fotowoltaicznych. Jeśli chodzi o wygląd wiat, to jest on zróżnicowany i zależy od konkretnego projektu, jednak wszystkie wiaty są lekko pochylone, umożliwiając swobodny spadek deszczu oraz śniegu. Niektóre modele są także wyposażone w rynny, co dodatkowo ułatwia odprowadzanie wody opadowej. Wiata fotowoltaiczna nie wymaga osobnego pozwolenia na budowę, jednak po podjęciu decyzji o jej budowie należy dopełnić wszelkich formalności związanych z instalacją mikroinstalacji fotowoltaicznej. 

 

Czy wiata fotowoltaiczna jest opłacalna?

Wiata fotowoltaiczna tak jak inne systemy fotowoltaiczne wymaga początkowej inwestycji. Cena wiaty fotowoltaicznej jest bardzo zróżnicowana i uzależniona od wielkości konstrukcji, całkowitej mocy paneli, a także materiału, z którego wykonane są panele oraz konstrukcja. Kiedy warto zainwestować w wiatę fotowoltaiczną zamiast paneli dachowych? Przede wszystkim jeśli wielkość i kształt dachu uniemożliwiają instalację systemu fotowoltaicznego. Jednak wiata fotowoltaiczna jest też dobrym pomysłem na dodatkowe zagospodarowanie przestrzeni, czy zmaksymalizowanie funkcjonalności zadaszenia dla pojazdów lub tarasu. Dodatkowo, jeśli posiadasz samochód elektryczny, wiata fotowoltaiczna może stanowić źródło zasilania ładowarki samochodowej. Jeśli jesteś zainteresowany instalacją wiaty fotowoltaicznej, ale obawiasz się kosztów inwestycji, możesz skorzystać z programów dofinansowania Mój Prąd.