Bezpłatna konsultacja >
...

Ceny prądu dla firm w 2024, czy fotowoltaika obniży rachunki?

Kategoria: Blog

Wzrost cen energii elektrycznej dotyka nie tylko osoby prywatne, ale jest także zmartwieniem wielu przedsiębiorców. Jakie są stawki za prąd w 2024 roku? Czy koszty korzystania z energii zmieniły się w stosunku do poprzednich lat? Wyjaśnimy Ci, jak obecnie przedstawiają się ceny prądu i czy inwestycja w panele fotowoltaiczne to dobre rozwiązanie, aby obniżyć rachunki.

Jakie będą ceny prądu dla firm w 2024?

Ceny prądu dla firm od kilku miesięcy pozostają tematem dosyć intensywnych dyskusji. Mimo niższych taryf, które zaczęły obowiązywać w 2024 roku, finalny rachunek za energię elektryczną nie ulegnie znacznemu obniżeniu. Koszt pozyskania energii wynoszący ok. 50-60% całego rachunku, nadal pozostanie na poziomie 412 zł/MWh podobnie jak w poprzednim roku. Natomiast pozostałe 40-50% kosztów obejmuje dystrybucja. Gdyby nie decyzja prezydenta o przedłużeniu zamrożenia cen prądu z 2023 roku, w bieżącym roku średni koszt energii wynosiłby aż 1077 zł/MWh. Należy jednak pamiętać, że chociaż ceny w taryfie na 2024 rok spadły w porównaniu do ubiegłych lat, osiągając poziom ok. 740 zł/MWh, to nadal są one wyższe niż obecna zamrożona stawka.

Czy fotowoltaika może obniżyć ceny prądu?

W obliczu rosnących cen prądu fotowoltaika dla firm wydaje się atrakcyjną opcją, ponieważ instalacja paneli solarnych umożliwia produkcję własnej energii elektrycznej. Dzięki wykorzystaniu odnawialnego źródła, jakim jest energia słoneczna, przedsiębiorcy mogą znacząco zmniejszyć wydatki na prąd, ograniczając je do minimalnych opłat dystrybucyjnych. Obserwuje się też spadek cen paneli fotowoltaicznych, co czyni tę technologię jeszcze bardziej dostępną.

Warto zauważyć, że firmy zainteresowane inwestycją w odnawialne źródła energii, mogą ubiegać się o dofinansowanie z programu Energia Plus w formie pożyczki pokrywającej nawet do 85% kosztów kwalifikowanych. Wysokość dotacji dla jednego przedsiębiorcy wynosi od 500 tys. do 500 mln złotych. Wybierając instalację fotowoltaiczną, warto rozważyć skorzystanie z naszych usług. Jesteśmy w stanie przygotować odpowiedni projekt i przeprowadzić montaż paneli.

Rekompensaty dla przedsiębiorców

W związku ze zmianą taryf za energię elektryczną przedsiębiorcy mogą oczekiwać pewnych rekompensat. W pierwszych sześciu miesiącach będą one dotyczyły głównie firm sprzedażowych. Ze względu na niższą taryfę w 2024 roku niż w roku poprzednim wysokość rekompensat również ulegnie obniżeniu. Środki na ten cel pochodzą z budżetu państwa, a ich całkowity koszt szacowany jest na 16,5 mld zł.

Rekompensaty dla przedsiębiorstw będą obliczane jako różnica między kwotą zamrożoną, czyli 412 zł za MWh, a przyznaną firmie taryfą. Na przełomie 2022 i 2023 roku wahały się one między 1060 zł a 1130 zł za MWh, natomiast obecnie po decyzji prezesa Urzędu Regulacji Energetyki ustalono je na poziomie 740 zł za MWh. Warto jednak zauważyć, że jest taryfa tylko na sprzedaż samej energii. Propozycje stawek za prąd pierwotnie oscylowały między 780 zł, a nawet ponad 900 zł za MWh. Natomiast dzięki wprowadzonym rekompensatom firmy będą mogły nieco złagodzić wpływ podwyżek na swoje finanse.

Pomimo zamrożenia cen energii elektrycznej podobnie jak w minionym roku, koszty jej sprzedaży i dystrybucji znacznie wzrosły. Przedsiębiorcy mogą jednak złożyć wniosek o rekompensatę, która wydaje się w pewnym stopniu obniżać zapowiadany wzrost cen prądu. W naszej opinii niezwykle korzystną opcją dla firm jest inwestycja w fotowoltaikę pozwalającą pozyskiwać energię z naturalnego światła słonecznego. Co sądzisz na temat wykorzystania instalacji solarnej do obniżania kosztów zużycia prądu? Czekamy na Twoją opinię w komentarzu.