Bezpłatna konsultacja >
...

Ile paneli fotowoltaicznych kupić, aby pokryć zapotrzebowanie energetyczne firmy?

Kategoria: Blog

Rozważasz założenie fotowoltaiki w swojej firmie, ale nie wiesz, ile paneli kupić, aby pokryć jej zapotrzebowanie na energię? Co należy uwzględnić, decydując się na zastosowanie systemów solarnych w przedsiębiorstwie? Oto kilka cennych wskazówek.

Jak oszacować zapotrzebowanie energetyczne firmy?

Nie sposób odpowiedzieć na pytanie, ile paneli fotowoltaicznych potrzebuje przedsiębiorstwo bez określenia jego zapotrzebowania na energię elektryczną. W tym celu warto przeanalizować rachunki za prąd z ostatnich kilku miesięcy, aby uzyskać średnią wartość zużycia. Rozważając inwestycję w fotowoltaikę dla firm, należy wziąć pod uwagę przyszłe plany rozwoju przedsiębiorstwa, które mogą wpłynąć na wzrost jego zapotrzebowania na energię. Dobrym rozwiązaniem może być także konsultacja z ekspertem w kwestii przyszłych potrzeb energetycznych i wyboru odpowiednich paneli słonecznych.

Jak wybrać panele fotowoltaiczne dla firmy?

Kupując panele solarne dla firmy, należy zwrócić uwagę na efektywność energetyczną wybranych modułów. Poszczególne ich typy różnią się wydajnością, co będzie się też bezpośrednio przekładało na potrzebną liczbę paneli. Warto również uwzględnić warunki geograficzne i klimatyczne, które w dużej mierze decydują o efektywnym działaniu instalacji. Przy zakupie paneli fotowoltaicznych należy także upewnić się, że producent oferuje gwarancję na wybrane moduły.

Gdzie zamontować panele fotowoltaiczne na potrzeby firmy?

Inwestycja w fotowoltaikę dla firmy wymaga ustalenia, gdzie zostaną zamontowane panele słoneczne. Jedną z opcji jest ich instalacja na dachu budynku, jednak powinien on być nachylony pod odpowiednim kątem i mieć wystarczającą powierzchnię, aby móc umieścić na nim moduły solarne. Inne rozwiązanie stanowi montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie. Należy jednak pamiętać o uwzględnieniu lokalnych przepisów budowlanych i ewentualne wymagań dotyczące instalacji solarnych. Warto też ocenić miejsce, gdzie zostanie zamontowany system fotowoltaiczny pod kątem ekspozycji na słońce, uwzględniając przeszkody ograniczające dostęp światła, m.in. cienie rzucane przez inne budynki czy drzewa.

Ile paneli fotowoltaicznych potrzebuje firma?

Do określenia, ile paneli fotowoltaicznych jest potrzebnych do pokrycia zapotrzebowania energetycznego firmy, należy wziąć pod uwagę, że typowa instalacja o mocy 3 kW wymaga wykorzystania ok. 9 paneli. Przy założeniu, że każdy z nich może uzyskać ok. 330 W mocy. Oznacza to, że 3 panele słoneczne pozwalają razem stworzyć system generujący blisko 1 kW. Jeśli więc firma potrzebuje instalacji o mocy 3 kW, będzie potrzebowała od 9 do 11 modułów, w zależności od ilości energii generowanej przez każdy z nich i warunków słonecznych. W przypadku większych instalacji liczba potrzebnych paneli fotowoltaicznych wzrasta proporcjonalnie. Warto również pamiętać, że ilość modułów potrzebna do uzyskania określonej mocy może być mniejsza w przypadku paneli o większej wydajności.

Trudno jednoznacznie wskazać, ile tak naprawdę paneli słonecznych jest potrzebnych do pokrycia zapotrzebowania energetycznego firmy, ponieważ decyduje o tym rodzaj zastosowanych modułów. W naszej ocenie warto w pierwszej kolejności dowiedzieć się, jak dużo energii zużywa przedsiębiorstwo, aby móc wybrać optymalne rozwiązanie. Jeśli treści przedstawione w artykule są dla Ciebie wartościowe, nie zapomnij go zapisać.