...

Fotowoltaika – czy się opłaca?

Kategoria: Blog

Fotowoltaika to dziedzina, która w Polsce cieszy się coraz większą popularnością. Polacy chcą inwestować w energię ze słońca i coraz większą wagę przykładają do oszczędzania energii elektrycznej i ochrony klimatu. Wiąże się to z inwestowaniem we własne elektrownie słoneczne. Czy jednak warto? Czy fotowoltaika się opłaca?

Fotowoltaika – co to jest?
Ile kosztuje fotowoltaika?
Fotowoltaika – czy warto?
Fotowoltaika – co to jest?

Ogólnie mówiąc, fotowoltaika jest dziedziną nauki i techniki, która koncentruje się na pozyskiwaniu energii elektrycznej przez przetwarzanie światła słonecznego. Jest to metoda popularna ze względów ekologicznych i praktycznych. Dzięki zastosowaniu ogniw fotowoltaicznych można zaoszczędzić również sporą sumę na rachunkach za prąd. Fotowoltaika znajduje zastosowanie nie tylko w prywatnych domach, ale również w urządzeniach monitoringu środowiska, w sygnalizacjach drogowych, w parkomatach, w zasilaniu jachtów i przyczep kempingowych.

Ile kosztuje fotowoltaika? Czy się opłaca?

Koszty instalacji paneli nie są niskie, jednak inwestycja ta zwraca się w ciągu kilku najbliższych lat. Możliwe jest również uzyskanie dotacji na fotowoltaikę. Obecnie jest kilka różnych dofinansowań, za pomocą których można obniżyć koszty instalacji paneli nawet o 40%. Warto więc przed podjęciem decyzji o wykonaniu własnej elektrowni, sprawdzić w urzędach gminy, jakie dofinansowanie do paneli fotowoltaicznych jest możliwe. Niektóre banki oferują atrakcyjne kredyty na instalacje ekologiczne. Są one nisko oprocentowane, co zachęca potencjalnych klientów. Takie oferty znaleźć można w Banku Ochrony środowiska czy w PKO BP. Sfinansować instalacje fotowoltaiczne można też przez leasing. Jest on skierowany zarówno do klientów indywidualnych, jak i do przedsiębiorców. Leasing od kredytu różni to, że jest on mniej skomplikowany w uzyskaniu i krócej czeka się na decyzję.

 

Fotowoltaika – czy warto?

Fotowoltaika jest opłacalna głównie pod względem oszczędności. Żywotność montowanych paneli wynosi około 20-30 lat, a więc jest to inwestycja na długie lata. Przez ten czas można pozyskiwać energię właściwie za darmo przy wykorzystaniu promieni świetlnych. Fotowoltaika staje się tym bardziej opłacalna, jeśli pozyskana jest przy pomocy dotacji czy systemów opustów.

Fotowoltaika to również ekologia. Dzięki niej wytwarzana jest tzw. zielona energia. Korzystając z niej, nie wpływa się negatywnie na zanieczyszczenie powietrza, nie są emitowane żadne spaliny ani inne toksyczne substancje.

Zaletą korzystania z takiej instalacji fotowoltaicznej jest to, że właściwie nie trzeba angażować się w jej obsługę. Montażem zajmują się specjalistyczne firmy instalujące panele słoneczne, a użytkownicy później mogą monitorować wszystko na ekranie komputera lub smartfona.

Wybierając fotowoltaikę, zyskuje się także niezależność energetyczną. Jest to ogromna korzyść, szczególnie kiedy korzystają z tego przedsiębiorcy. Jeśli dochodzi do awarii prądu tradycyjnego, dochodzi np. do przestojów w produkcji. W przypadku fotowoltaiki tak się nie dzieje. Ta niezależność energetyczna widoczna jest również w przypadku rosnących cen prądu. Inwestując w fotowoltaikę, nie trzeba już martwić się podwyżkami.