...

Fotowoltaika w firmie, czy warto zainwestować w panele słoneczne ?

Kategoria: Blog

Instalacje fotowoltaiczne cieszą się coraz większą popularnością wśród śląskich przedsiębiorców. Przyczyniają się do tego koszty związane z ceną prądu, które wynoszą nieraz nawet 40% wszystkich firmowych wydatków. Wyższe wydatki, mają wpływ na ceny usług i towarów, co z kolei odbija się na konsumentach. Jak przerwać ten błędny łańcuch? Rozwiązaniem jest fotowoltaika.

Fotowoltaika w firmie – dlaczego warto?

Instalacja fotowoltaiki pozwala na produkcję własnej energii oraz obniżenie miesięcznych wydatków, nawet o 90%. Jest to ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie, które pozwala znacząco obniżyć rachunki za prąd, zmniejszyć pozostawiany ślad węglowy oraz korzystnie wpływa na wizerunek całego przedsiębiorstwa jako producenta zielonej energii.

 

Rosnące ceny prądu

Bezpośrednią przyczyną wzrostu popularności instalacji fotowoltaicznych są stale rosnące ceny prądu. Jedynie w zeszłym roku rynkowe ceny prądu poszybowały w górę, aż o 9,5%. W związku z dopłatą za emisję węgla, którą będą musiały uiszczać elektrownie, nieunikniony jest dalszy wzrost cen energii elektrycznej. Rynkowa cena megawatogodziny przekroczyła już 300 zł, a szacuje się, że w ciągu najbliższej dekady wzrośnie nawet do 350 zł. Nietrudno wyobrazić sobie, jak ten fakt odbije się na rachunkach firmy.

 

Opłata mocowa

Początek roku przyniósł nową opłatę, która ma celu zasilenie finansowe polskich elektrowni węglowych. Chodzi o opłatę mocową, która weszła w życie w styczniu 2021. Obowiązuje ona również przedsiębiorstwa i jest automatycznie doliczana do płat taryfowych od dystrybutora. Jej celem jest wygenerowanie ok. 5,6 mld zł w 2021 roku, z czego 80% wolumenu będą musieli pokryć przedsiębiorcy. Oznacza to realny wzrost kosztów energii dla firmy na poziomie 17-20%. Opłata mocowa ma obowiązywać przez kolejne 30 lat.

 

Rozwiązaniem jest fotowoltaika!

Instalacja w fotowoltaikę pozwala w znacznym stopniu ograniczyć pobieranie energii z sieci elektrycznej, a tym nawet zredukować wydatki za prąd nawet o 90%. W tym momencie przyjmuje się, że jest to jedyne realne narzędzie pozwalające na obniżenie kosztów energii elektrycznej dla firm. Własna instalacja fotowoltaiczna oznacza także większą niezależność oraz przewagę konkurencyjną ze względu na zaoszczędzony budżet i ekologiczny aspekt korzystania z alternatywnych sposobów pozyskiwania prądu.

 

Wśród główny korzyści, jakie daje instalacja fotowoltaiki znajdują się:

  • redukcja wydatków na prąd
  • zmniejszenie kosztów całego przedsiębiorstwa
  • niezależna produkcja prądu
  • ograniczenie śladu węglowego
  • konkurencyjność relacjach b2b
  • lepszy wpływ na środowisko
  • wizerunek producenta ekologicznej energii (csr)

 

Niezależna produkcja prądu

Na Górnym Śląsku z każdego metra kwadratowego nasłonecznionej powierzchni można uzyskać produkcję energii na średnim poziomie 1150 kWh rocznie. Jest to wystarczająca ilość, pozwalająca pokryć zapotrzebowanie przedsiębiorstwa w zakresie zasilania urządzeń i maszyn elektrycznych, oświetlenia, ogrzewania, klimatyzacji i innych.

Zmniejszenie kosztów prądu

Fotowoltaika pozwala wykorzystać wytworzony prąd, zamiast kupować go od dostawców energii. W przypadku dużych firm oznacza to roczne oszczędności nawet do kilkuset tysięcy złotych. Gwarantowana żywotność modułów fotowoltaicznych pozwala oszczędzać bez konieczności dodatkowych prac konserwacyjnych i nakładów nawet przez kilkanaście lat.

 

Ograniczenie śladu węglowego

Energia wytworzona z paneli fotowoltaicznych jest czysta i bezpieczna dla środowiska. Pozwala zredukować emisję CO2 przez firmę praktycznie do zera i w ten sposób przyczynić się do poprawy jakości powietrza w mocno zurbanizowanym obszarze, jakim jest Górny Śląsk.

 

Konkurencyjność

Ekologiczna produkcja energii przełoży się również na pozytywny wizerunek firmy w relacjach B2B oraz z klientami. Warto pamiętać, że działania wchodzące w zakres społecznej odpowiedzialności biznesu to ważny aspekt PR-owy. Zachowane oszczędności można przeznaczyć na inne inwestycje oraz modernizację przedsiębiorstwa.

 

Na co zwrócić uwagę inwestując w fotowoltaikę?

Wydajność i trwałość instalacji fotowoltaicznej zależą od jakości rozwiązań oraz zastosowanych komponentów, które gwarantują efektywność oraz bezpieczną pracę całego systemu. Instalacja fotowoltaiczna to w końcu ekologiczna elektrownia, a płynący w niej prąd może powodować takie same usterki, jak w przypadku tradycyjnych systemów.

 

Komponenty i konstrukcja

Wybór certyfikowanych komponentów zapewnia odpowiednią jakość oraz bezawaryjność instalacji. Wybierając moduły, trzeba zwrócić uwagę na ich efektywność, wytrzymałość mechaniczną oraz technologię wykonania. Kolejnym aspektem jest wybór sposobu konstrukcji, która w zależności od warunków budynku oraz jego otoczenia zapewni instalacji największą możliwą efektywność pracy.

 

Falownik fotowoltaiczny

Równie istotny jest wybór inwertera, czyli falownika fotowoltaicznego, który zamienia wygenerowany przez panele prąd stały w prąd zmienny. Urządzenie powinno być dopasowane do potrzeb, warunków oraz budynku, a także cechować się wysokim poziomem niezawodności i posiadać odpowiednie międzynarodowe certyfikaty.

 

Wykonawca

Fotowoltaika jest stosunkowo nowym rozwiązaniem, które wymaga eksperckiej wiedzy. Dlatego decydując się na instalację, warto postawić na firmę z doświadczeniem oraz udokumentowanymi licznymi realizacjami, które posiada doświadczenie oraz wiedzę w zakresie najnowszych rozwiązań. Tylko odpowiednio dobrane komponenty oraz sposób ich instalacji zapewni odpowiednią efektywność Twojej fotowoltaiki. Dlatego każda realizacja powinna być poprzedzona gruntowną analizą warunków oraz potrzeb danego przedsiębiorstwa, a także spełniać międzynarodowe normy dotyczące jakości oraz bezpieczeństwa instalacji.

 

Silesia Solar - energia ze słońca w Twojej firmie

Silesia Solar to firma o ugruntowanej pozycji na rynku oraz bogatym portfolio klientów. Możemy się poszczycić doświadczonym zespołem wykwalifikowanych fachowców. Nasze realizacje zawsze poprzedzamy bezpłatnym audytem, który ma na celu znalezienie jak najefektywniejszego rozwiązania dla Twojej firmy. Do naszych instalacji używamy paneli i falowników tylko od najlepszych dostawców. Decydując się na współpracę z nami, zyskujesz pewność, że instalacja zostanie wykonana z należytą precyzją i dokładność oraz z użyciem komponentów najlepszej jakości. Cały proces jest szybki, bezpieczny i bezproblemowy.

 

Twoja instalacja w kilku krokach:

Audyt i koncepcja – nasi eksperci przeprowadzą wizję lokalną nieruchomości oraz wykonają zdjęcie lotnicze w celu znalezienia najkorzystniejszego rozwiązania
Projekt i finansowanie – na tej podstawie przygotujemy koncepcję oraz możliwości finansowania inwestycji w fotowoltaikę.
Montaż- nasi inżynierowie przygotują projekt, na podstawie którego profesjonalni technicy zamontują instalację.
Formalności – załatwimy wszystkie potrzebne formalności potrzebne, aby korzystać z niezależnej energii słonecznej.