...

Produkcja i zużycie energii w domu z PV i PC

Kategoria: Blog

Czy warto rozważyć instalację pompy ciepła do ogrzewania domu ? Czy instalacja fotowoltaiczna wyprodukuje w Polsce tyle prądu, by ogrzać dom, naładować samochód i zrobić obiad? Czy dom bez rachunków na Śląsku to tylko slogan czy rzeczywistość ?

 

Po kilku dniach akcji #zostanwdomu dało się zauważyć znaczącą poprawę jakości powietrza, z śląskiego Imielina praktycznie codziennie było widać Tatry. Wystarczyło, by zmniejszył się ruch drogowy, a powietrze które nas otacza stało się znacznie lepsze.  A co będzie, jeżeli zaczniemy redukować niską emisję, zamiast pieców węglowych zaczniemy instalować odnawialne źródła energii, o ile wtedy lepiej i zdrowiej się będziemy czuć ?

pompa ciepła zużycie energii

To się nie opłaca, nie stać mnie na instalację pompy ciepła i fotowoltaiki, nie ogrzeję tym domu ! To fakt czy mit ?

Racja, nie każdy dom można ogrzać za pomocą pompy ciepła, w niektórych przypadkach będzie to drogie i nieopłacalne rozwiązanie,  jednak zapewniam,  że  większość domów wybudowanych po 2000 roku jak najbardziej spełnia warunki  do tego, by zrobić z nich przysłowiowy „dom bez rachunków”

Żeby nie być gołosłownym, przygotowaliśmy dla Was budynek referencyjny, taki normalny rodzinny śląski dom, w którym właściciel na ostatnim etapie budowy zrezygnował z instalacji kotła na węgiel i zainstalował pompę ciepła.

To działo się to aż 12 lat temu i wtedy nikt nie wierzył, że będzie w domu ciepło.

Dom o powierzchni użytkowej 170 m2 został zamieszkany w 2008 roku, ściany zbudowane zostały z cegły porotherm 38cm i docieplone 20 cm warstwą styropianu.

W budynku wykonano ogrzewanie podłogowe,  które współpracuje z gruntową pompa ciepła typu om/off  marki  IVT. Podłogi pokryte zostały na parterze płytkami ceramicznymi na piętrze panelami.

Pompa ciepła - zużycie energii

Awaryjnie do dogrzania domu został przygotowany kominek, który został podłączony do systemu wentylacji mechanicznej, jednak w ciągu 12 lat użytkowania domu nie było potrzeby korzystania z dodatkowego źródła ciepła do dogrzania budynku. Średnie roczne zużycie energii na ogrzanie budynku wynosi 6 000 – 6 500 kWh (dzisiaj nowoczesne inverterowe pompy ciepła potrzebują do zasilania nawet 30% energii mniej niż te z poprzedniej dekady ), zapotrzebowanie całkowite domu na energię elektryczną wynosiło 8500-9000 kWh.

W 2019 roku została wykonana i uruchomiona instalacja fotowoltaiczna o mocy AC 10 kW, której zadaniem jest dostarczenie energii do systemu ogrzewania oraz na potrzeby użytkowe dla domu.

Instalacja zaspokoiła wszystkie potrzeby budynku i użytkowników, łącznie z dodatkowym odbiornikiem, którym stała się pompa wody w studni o mocy 1,8 kW wykorzystywana do podlewania trawnika w okresie letnim.